Zelenskiy: NATO, AB ve G7’den anlamlı adımlar bekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Brüksel'de bugün düzenlenecek üç zirveye işaret ederek, "NATO, Avrupa Birliği ve G7'den anlamlı adımlar bekliyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yeni bir bir video mesaj yayımladı. 

Brüksel'de bugün düzenlenecek NATO, Avrupa Birliği (AB) ve G7 zirvelerine işaret eden Zelenskiy, Batı'ya seslendi.

“DÜNYA BU SAVAŞI DURDURMALI”

Zelenskiy, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sadece bir başlangıç. Hepimiz Rusya'yı durdurmalıyız. Dünya bu savaşı durdurmalı. Ukrayna'yı desteklemek için çalışan herkese minnettarım ama savaş devam ediyor. Sivillere yönelik terör devam ediyor. Bir ay oldu. Bu çok uzun. Kalbim, Ukraynalıların kalbi ve dünyadaki tüm özgür insanların kalbi kırılıyor. Bu yüzden sizlerden savaşa karşı çıkmanızı istiyorum. NATO, Avrupa Birliği ve G7'den anlamlı adımlar bekliyoruz. Rusya'nın kendi çıkarları için lobi yapmaya başladığını biliyoruz. Bazı ortaklarla çalıştıklarını biliyoruz" açıklamasını yaptı.

Rus saldırılarına karşı küresel çapta protesto çağrısı yapan Zelenskiy, "Tüm insanlar savaşa karşı çıkmalı. Barış için dışarı çıkın. Meydanlarda, sokaklarda Ukrayna'yı destekleyin" dedi. 

“RUSYA’NIN GÜVENLİĞİNİ HİÇBİR ZAMAN TEHDİT ETMEDİK”

Ülkesinin Rusya'ya bir tehdit oluşturmadığını söyleyen Zelenskiy, "Ukrayna, Rusya'nın güvenliğini hiçbir zaman tehdit etmedi. Şimdi bile sizin topraklarınızda değil. Topraklarımızdaki halkımıza barışı getirmek için her şeyi yapıyoruz" sözlerini kullandı.

Rus vatandaşlara seslenen Zelenskiy, "Barışı arzulayan Rusya vatandaşları, oğullarınızı savaştan kurtarın" diye konuştu.