Başkan Barzani garanti istedi

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Ammar Hakim başkanlığındaki heyeti Pirmam’daki (Selahaddin) Başkanlık konutunda kabul etti.

K24/Erbil- Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Irak Ulusal Konseyi Başkanı Ammar Hakim ve beraberindeki heyeti kabul ettiği görüşmede,  Irak’ın 2003 yılından bu yana Kürt halkının başına getirdiği hukuksuzluk ve haksızlıkları sıralayarak Kürtlerin haklarının verilmesiyle Bağdat ile sorunların da çözülebileceğini kaydetti.

Başkan Mesut Barzani bugün, Ammar Hakim başkanlığındaki heyeti Pirmam’daki (Selahaddin) Başkanlık konutunda kabul etti.

Başkanlık sitesinden yapılan açıklamaya göre Mesut Barzani, Irak’ın kurulmasından beri başta Baas döneminde olmak üzere Bağdat hükümetinin, Kürt halkının haklarını gasp ettiğini ve bu durumun Baas rejiminin yıkıldığı 2003 yılından sonra da süregeldiğini bildirdi.

BASKILAR BAAS REJİMİNDEN SONRA DA DEVAM ETTİ

Kürdistan halkının, Baas rejiminin devrilmesinden sonra yeni Irak’ın çoğulcu temelinin atılması için elinden geleni yaptığını belirten Başkan Barzani, Ancak yine de eskiden olduğu gibi Kürt haklarının gasp edilmeye devam edildiğini belirterek son olarak ise bütçenin kesilmesiyle baskıların had safhaya çıkarıldığın sözlerine ekledi.

ACİL ÇÖZÜM

Söz konusu sorunların, aradaki güveni ortadan kaldırmaya yol açtığını hatırlatan Başkan Barzani, Kürt halkının başına getirilen felaketleri ve hukuksuzlukları sona erdirecek bir çözümün acil olarak bulunması gerektiğini vurguladı. Barzani sorunların çözümünü garanti verecek güçlü bir mekanizmanın kurulmasının hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.

AMMAR HAKİM: BAŞARILARDAN MUTLULUK DUYUYORUZ

DAİŞ’e karşı savaşta Başkan Barzani ve Haydar Abadi’nin üstlendiği rolün önemine değinen Ammar Hakim, Peşmerge ve Irak ordusunun birlikte imza attığı başarılardan mutluluk duyduklarını söyledi.

Erbil-Bağdat arasında sorunların çözülmesi amacıyla kurulan komisyonun tarafları yakınlaştırmasını dileyen Amar Hekim, Başkan Barzani ve heyetinin geçen yılın Eylül ayında Bağdat’ı ziyaretinin önemine değinerek, Kürdistan Bölgesi’ni gelişlerinin söz konusu ziyaretin sonucu olduğunu ifade etti.

Ammar Hakim, Peşmerge güçleri ile Irak ordusu arasındaki işbirliğinin ve teröre karşı birlikte hareket etmesinin Erbil ile Bağdat arasındaki teması da güçlendirdiğini sözlerine ekledi.