Yeni KHK yayımlandı; 4 bin 464 kişi görevden alındı

Yayımlanan KHK ile haklarında tahkikat yürütülen kişiler kamu görevlerinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

K24/Haber Merkezi- Olağanüstü hal kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 686 Sayılı KHK ile haklarında tahkikat yürütülen kişiler kamu görevlerinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek.

Bu KHK ile "Kamu görevinden çıkarılanlar", "Kamu görevine iade edilenler", "Öğrencilik statüsü geri verilenler" ile "Tedbir uygulanan emekli emniyet mensupları" başlıkları altında yeni düzenlemelere yer verildi.

Yeni yayımlanan KHK'ya göre, 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkartıldı, 17 kişi ise göreve iade edildi.

Yayımlanan KHK ile; Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 893, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 417, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 bin 585, İçişleri Bakanlığından 49, Yargıtay Başkanlığı'ndan 10, YÖK ve bağlı kurumlardan 330, TRT'den 88, Yüksek Seçim Kurulu'ndan 10, kişi kamu görevinden çıkarıldı.

Görevden alınan 4 bin 464 kişiden  2 bin 456'sını öğretmenler oluşturuken aynı zamanda okullarda görevli 129 kişinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan 16 kişi de görevden alındı.

KHK ile Yüksek Öğretim Kurumu'ndan da 330 akademisyen ihraç edildi.

Kaynak: Ajanslar