ABD ve Rusya arasında tutuklu takası

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, bir Rus vatandaşı ile ABD vatandaşı mahkumun değişimini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

HABER MERKEZİ

Zaharova sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, uzun süren müzakere süreci sonunda, Rusya'da hüküm giyen ABD vatandaşı Trevor Reed ile 2010 yılında bir Amerikan mahkemesi tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus vatandaşı Konstantin Yaroşenko ile değişim yapıldığını ifade etti.

Rus Yaroşenko, 2010 yılında uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla Liberya'da tutuklandı ve ABD'ye gönderildi.

Amerikalı Reed ise 2019’da Moskova'da polis memurlarına saldırmaktan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BIDEN: REED ÜLKESİNE DÖNECEK

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün Trevor Reed'i evine tekrar kabul ediyor ve onu çok özleyen ailesine dönüşünü kutluyoruz" ifadesini kullandı.

Eski bir ABD deniz piyadesi olan Reed'in Rusya'da serbest bırakıldığını ve onun için endişelenen ailesine iyi haberi bizzat kendisinin verdiğini belirten Biden, Reed'in serbest bırakılması için çalışan ABD Rehine İşleri Özel Temsilcisi Roger Carstens, ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan ve diğer hükümet yetkililerine teşekkür etti.

Biden, "Trevor'un evine dönmesini sağlayan müzakereler hafife alamayacağım zor kararlar almamızı gerektirdi. Trevor'un evine güvenli bir şekilde dönmesi yönetimimin önceliği" ifadesini kullanarak, yurt dışında haksız yere tutulan ABD vatandaşlarının ailelerine kavuşması için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.