Türkiye'den CIA'ye FETÖ, PKK, YPG raporu

Dün yaptığı Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da ziyaret eden CIA Direktörü Mike Pompeo'yla Erdoğan arasında konuşulan konular öğrenildi.

Haber Merkezi- Dün yaptığı Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da ziyaret eden CIA Direktörü Mike Pompeo'yla Erdoğan arasında konuşulan konular öğrenildi.

Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan'ın haberine göre görüşmede FETÖ, PKK, DAİŞ gibi başlıklar görüşülerek Türkiye'nin ABD'den beklentileri dile getirildi. Habere göre FETÖ konusuda Gülen'in iadesini isteyen Türkiye Pompeo'ya ayrıca ABD yasaları nezdinde ne gibi yaptırımlar yapılabileceğini de anlattı. PKK'nin YPG ile ilişkili olduğu ve ABD-YPG ilişkisinden rahatsızlık duyulduğu ifade edilen görüşmede bu ilişkinin Türkiye'yi nasıl etkilediği de gündeme getirildi. Pompeo'ya verilen raporların yanı sıra ayrıca Suriye ve Irak'ta da DAİŞ'e karşı mücadelede destek istendi.

Serpil Çevikvan'ın  Milliyet gazetesinin bugünkü (10 Şubat 2017)nüshasında yayımlanan 'CIA Başkanı’na verilen FETÖ raporu' başlıklı yazısı şöyle:

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında önceki gün gece yarısı yapılan telefon görüşmesinin her iki ülkedeki yankıları pozitif.

Erdoğan’ın aktardığı FETÖ, Suriye ve PYD ile ilgili mesaj ve önerilere Trump’ın gösterdiği ilgi de öyle. Bu görüşmenin hemen akabinde dün, Ankara’nın önemli bir ziyaretçisi vardı.

CIA Başkanı Mike Pompeo, Ortadoğu ülkelerini de içeren bölge turuna Ankara’dan başladı.

Aslında ziyaret Obama döneminde planlanmıştı ancak Trump görüşmesinin hemen sonrasına denk gelmesi, ABD Başkanı’na iletilen mesajların da sıcağı sıcağına görüşülmesini sağladı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ev sahipliğinde Ankara’daki temaslarını yürüten Pompeo’nun Ankara’daki en önemli durağı Cumhurbaşkanlığı’ydı.

Darbenin mimarı FETÖ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabul ettiği Pompeo ile yaptığı görüşmeye MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı. Görüşme öncesi ele alınacak konularla ilgili Cumhurbaşkanlığı’nda kapsamlı çalışmalar yapıldı.

Görüşmeye yansıyan dosyaları 3 başlıkta şöyle aktarabilirim:

1- En önemli başlık FETÖ’ydü.

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin mimarının, darbe girişimiyle ilgili karar vericinin ABD’de yaşayan Fethullah Gülen olduğunu söyledi.

Bu konudaki ifadeleri ve teknik raporları paylaştı.

Ve en önemlisi, kanıtların ABD’ye de iletildiğini söyledi.

2- Bir diğer başlık da PKK-YPG ilişkisiydi.

Cumhurbaşkanı, PYD-YPG’nin PKK’nin Suriye kolu olduğunu, PKK yöneticilerinin YPG’de hangi görevleri üstlendiğini tek tek göstererek aktardı.ABD’nin Suriye’de partner olarak bu örgütü seçmesinin müttefiki Türkiye’de yarattığı etkiye dikkati çekti.

Koalisyon ve Türkiye

3- Suriye ve Irak, görüşmede bir başka başlık olarak gündeme geldi. ABD ile Türkiye’nin birlikte hareket etmesi durumunda Suriye ve Irak’ta DAİŞ’e karşı alacağı sonuçlar aktarıldı. Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı’nda alınan sonuçlar masaya yatırılarak, ÖSO olmasa bile Türkiye ve ABD’nin birlikte hem Irak hem de Suriye’de çok daha etkili sonuçlar alabilecekleri aktarıldı. Buna karşılık koalisyonun kurulduğu günden bu yana her iki ülkedeki etkinlikleri ve aldığı yetersiz sonuçlar paylaşıldı.

Rusya ile ilişkiler

Önemli başlıklardan biri de Rusya’ydı.

Pompeo’ya bu yakınlaşmanın ABD ile Türkiye’nin tarihsel ilişkilerine zarar verecek boyutunun olmadığı, Trump’ın da işaret ettiği bölgesel gerçekler ve komşuluk ilişkilerine dayandığı anlatıldı.

Ortadoğu ve Suriye mesajı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın konuğu olan CIA Başkanı ve ekibine burada kapsamlı bir brifing verildi.

Suriye ve bölgeseler konuların da masaya yatırıldığı brifingte PKK-PYD bağlantısı bir kez daha anlatıldı ve bu örgütün partner kabul edilmemesi, Türkiye ile çalışılması halinde doğacak avantajlar sıralandı.

FETÖ’nün 3 katmanı

Sunumun ana gündem maddesi ise FETÖ’ydü.

FETÖ’nün mahrem yapısı, 3 başlık altında anlatıldı.

1- FETÖ, 3 katmanlı bir yapı. Birinci katmanda hayırseverlik duygularıyla kandırılan, paraları ve emekleri alınan halk bulunuyor. Geniş toplum kesimleri, okul, cami yaptıran, fakirleri okutan bir yapı olarak tanıdıkları örgüte saf duygularla yardım ediyor. Böylece toplum nezdinde sempatik ve zararsız görülen örgüt, kolayca örgütlenebiliyor.

2- FETÖ’nün ikinci katmanı yarı illegal bir yapılanma. Burada ilçelerin, mahallelerin, kurumların abileri-ablaları yer alıyor. Hiyerarşik örgütlenen bu katmanda yer alanlar, ne iş yaptıkları bilinen ancak perde arkasında örgüt için çalışan insanlar. Para toplanması, himmet organizasyonu, evlendirme, eleman kazanma işleri bu katmandaki örgüt üyelerince yapılıyor. Propaganda ve örgütlenmeyi de bu katmandakiler gerçekleştiriyor.

3- Devletin asıl hedef aldığı üçüncü katmanda ise Fethullah Gülen’e doğrudan bağlı, örgütün üst düzey yapılanması yer alıyor. Yüzde 100 illegal bu yapıdaki herkes talimatları doğrudan Gülen’in özel kaleminden alıyor. Aileleri bile bu yapıda yer alan isimlerin kozmik görevlerini, bağlantılarını bilmiyor. Operasyonları yapanlar ve darbe girişiminde etkin olanlar da bunlar. Bu yapıdakiler ve bağlantıları, yargıda, emniyette, orduda ve TSK’da yer bulmaya çalışıyor, burada kadrolaşarak devleti ele geçirmeyi amaçlıyor.

Faaliyetleri durdurun

CIA Başkanı’na onlarca ülkede organize olan FETÖ’nün mali gücü de anlatıldı. Yaklaşık 300 bin kamu görevlisinden “himmet” adı altında para toplayan örgütün sadece buradan yıllık 1,1 milyar TL kazandığı vurgulandı. Örgütün operasyonel gücünün büyüklüğü, başka ülkelerde para aklama dahil yürüttüğü faaliyetler, ABD’deki faaliyetleri, şirket ve vakıfları tek tek anlatıldı.

Gülen’in iadesi ile ilgili hukuki sürecin Türkiye tarafından takip edildiği ancak ABD’nin yapabileceklerinin bununla sınırlı olmadığı belirtildi."