Zelenskiy: 40 bine yakın Rus askeri öldürüldü

Ukrayna lideri Zelenskiy, savaşın başlamasından bu yana 40 bine yakın Rus askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

HABER MERKEZİ

Ulusa sesleniş konuşmasında savaşa dair son gelişmeleri değerlendiren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana 40 bine yakın Rus askerinin öldürüldüğünü belirtti.

Odessa’nın yeninde vurulduğunu belirten Volodimir Zelenskiy, “Rusya Savunma Bakanlığı bu tür saldırılar hakkında ne yalan söylerse söylesin, kesinlikle bunun karşılığını vereceğiz. İşgalciler cezasız kalmayacak” dedi.

Rusya’nın kendi halkına savaşla ilgili bilgi sağlamadığını ifade eden Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Rus devleti dört aydır vatandaşlarına herhangi bir bilgi vermedi. Tamamen sessizlik. Siyasi ve askeri düzeyde sayısız röportaj ve konuşmada hiçbir şey yayınlanmadı veya söylenmedi. Ancak, bu sayı şimdiden yaklaşık 40 bin. Rus ordusunun 24 Şubat'tan bu yana kaybettiği asker sayısı bu kadar. On binlercesi de yaralandı.”

“RUSYA’NIN AVRUPA’YA KASITLI FİYAT TERÖRÜ VAR”

İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletme kararını olumlu karşıladığını söyleyen Zelenskiy, “Onlarca kişi ve kuruluş daha eklendi. Bu doğru bir eğilim ve yaptırım konularındaki sarsılmaz kararlılığı için İngiltere'ye minnettarım. Bu, Batı dünyasındaki herkesin izlemesi gereken bir örnek” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, yaşanan doğalgaz krizine de değinerek, şunları kaydetti:

“Özellikle, Avrupa pazarında gaz fiyatlarında bin metreküp başına 2 bin doların üzerinde artışla ilgili bugün çıkan haberler, Rusya'ya karşı yaptırımları genişletmek için zaten yeterli bir neden. Çünkü Rusya'nın Avrupa'ya karşı kasıtlı bir fiyat terörü olduğu herkes tarafından çok açık olarak görülüyor.”