Jina Emini protestoları: Hayatını kaybedenlerin sayısı 76’ya çıktı

İran insan Hakları grubu, İran'da 11'inci gününe giren protestolar sırasında, en az 76 protestocunun güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

HABER MERKEZİ

Jina Emini’nin katledilmesine yönelik protestolar devam ederken, İran güvenlik güçlerinin doğrudan protestocuları hedef aldığı belirtildi.

Norveç merkezli bir kuruluş olan İran İnsan Hakları (IHR) yetkilileri, İran hükümetinin muhalefeti bastırmak için orantısız güç ve gerçek mühimmat kullandığını belirtti.

Devlet medyası, çok sayıda güvenlik görevlisi de dahil olmak üzere ölü sayısının 41'e yükseldiğini söyledi ve "isyancıları" suçladı.

Ayrıca 20'si gazeteci yüzlerce kişi tutuklandı.

IHR direktörü Mahmood Amiry-Moghaddam, "Protestoculara yönelik işkence ve kötü muamele riski çok ciddi. Protestoculara karşı gerçek mühimmat kullanımı uluslararası bir suçtur. Dünya, İran halkının temel haklarına yönelik taleplerini savunmalı" dedi.

BM insan hakları ofisi ayrıca yetkililerin şiddetli tepkisinden çok endişe duyduğunu söyledi ve onları barışçıl protesto hakkına saygı duymaya çağırdı.

Hükümet karşıtı gösteriler, Jina Emini'nin 17 Eylül'deki cenazesinden bu yana İran genelinde 80'den fazla şehir ve kasabaya yayıldı.