İngiltere’nin yeni Başbakanı Sunak oldu

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderlik yarışını kazanan Rishi Sunak, ülkenin yeni başbakanı oldu.

HABER MERKEZİ

Ülkede 20 Ekim'de parti liderliğinden istifa eden Başbakan Liz Truss'ın yerini almak için mücadele veren eski Maliye Bakanı Sunak, liderlik yarışını kazandı.

Sunak'ın rakibi Penny Mordount, Twitter'dan yaptığı açıklamada, liderlik yarışından çekildiğini, Rishi Sunak'ı desteklediğini duyurdu.

Mordount, "Şimdi bir sonraki Başbakanımızı seçtik. Bu karar tarihi bir karar ve partimizin çeşitliliğini ve yeteneğini bir kez daha göstermektedir. Rishi Sunak'a tam destek veriyorum" ifadelerini kullandı.

Partideki liderlik seçimi ve liderin görevden alınması süreçlerini yürüten organı 1922 Komitesi Başkanı Milletvekili Sir Graham Brady, yaptığı açıklamada, Penny Mordount'un liderlik yarışından çekildiğini doğruladı ve tek aday olan Rishi Sunak'ın, İngiltere'nin yeni Başbakanı olduğunu duyurdu.

Rishi Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 7 Temmuz'da parti liderliğinden istifasının ardından başlayan liderlik yarışında da adaylığını olmuş fakat oylama sonucu Liz Truss karşısında yenilgiye uğramıştı.

Ayrıca eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün akşam liderlik yarışına katılmayacağını açıklamıştı.
 

İNGİLTERE BAŞBAKANI TRUSS, 20 EKİM'DE İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Seçim kampanyası sürecinde sıklıkla "vergi indirimleri" vaadini öne çıkaran Truss'ın, başbakanlık görevini devralmasının ardından hükümet 23 Eylül'de toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi kesintilerinin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı.

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği beklentilerini artırarak sterlinin sert değer kaybı yaşamasına neden olmuştu.

Ekonomik planlara yönelik sert eleştirilerin ardından İngiliz hükümeti, yüzde 45'lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti.

Daha önce pek çok kez vergi indirim planının arkasında duran Truss, 14 Ekim'de kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng'i Maliye Bakanlığı görevinden alarak yerine Jeremy Hunt'ı getirmişti.

Ciddi piyasa oynaklığına neden olan "hatalar" için özür dilemesine karşın Truss'un görevde ne kadar kalacağı konusunda İngiliz kamuoyunda tartışmalar çoktan başlamıştı.

İngiltere'de art arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanmasının ardından Başbakan Truss, 20 Ekim'de istifa ettiğini duyurmuştu.

RISHI SUNAK KİMDİR?

Sunak'ın ebeveynleri İngiltere'ye Doğu Afrika'dan geldi ve her ikisi de Hint kökenli.

1980'de babasının pratisyen hekim olduğu Southampton'da doğdu, annesi ise kendi eczanesini işletiyordu.

Özel okul Winchester College'da okudu ve yaz tatillerinde Southampton'da bir Hint restoranında garson olarak çalıştı.

Ardından felsefe, politika ve ekonomi okumak için Oxford'a gitti.

Önce yatırım bankalarında analist olarak çalıştı. Daha sonra yatırım fonlarına ortak oldu. 

Sunak'ın serveti ve özel okul geçmişi, geçtiğimiz haftalardaki başbakanlık yarışı sırasında TV tartışmalarında dikkat çekmişti.

En zengin milletvekillerinden biri olduğu düşünülüyor, ancak ne kadar mal varlığı olduğu konusunda kamuoyuna açıklama yapmadı.

39 YAŞINDA BAKANLIK GÖREVİNE GETİRİLDİ

Rishi Sunak, 2015 yılında parlamentoya girdi. 2020’de 39 yaşındayken Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

AB referandumunda ayrılık için kampanya yürüttü ve bunun İngiltere'yi "daha özgür, daha adil ve daha refah" yapacağına inandığını söyledi.

Coronovirüs salgını döneminde ekonomiyi ayakta tutmak için bütçeden kaynak harcadı, bu uygulamayla halkın desteğini aldı.

Salgın döneminde Başbakanlıkta yapılan partiler nedeniyle coronavirüs önlemlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dönemin Başbakanı Boris Johnson ile birlikte para cezasına çarptırıldı.

Aynı süreçte eşinin vergi kesintileriyle ilgili usulsüzlük iddiaları da Sunak’ın tartışılmasına yol açtı.

Sunak'ın maliye bakanlığından istifası kabinede diğer istifaları da tetikledi. Bu adımı Johnson hükümetinin gidişini hızlandırdı. 

LIZ TRUSS’A KARŞI KAYBETTİ

Johnson’ın istifasının ardından Muhafazakâr Parti’de liderlik yarışına katıldı ancak en güçlü adaylardan biri olmasına rağmen Liz Truss’a karşı 21 bin oyla yarışı kaybetti.

Sunak, Başbakanlık seçim sürecinde Truss’ın vergi planlarının ekonomiye zarar vereceğini savundu.

Truss seçildikten sonra da enflasyonist olduğu gerekçesiyle ekonomi politikasını eleştirmeyi sürdürdü.