İngiltere’de Rishi Sunak hükümeti kurma görevini resmen aldı

İngiltere Kralı 3. Charles, Liz Truss'ın istifasını kabul ettikten kısa bir süre sonra yeni Muhafazakar lider Rishi Sunak'ı saltanatının ikinci başbakanı olarak atadı.
Rishi Sunak
Rishi Sunak

HABER MERKEZİ

İngiltere’de Kral 3. Charles'ın resmi görevi vermesiyle, Rishi Sunak İngiltere başbakanı oldu.

İngiltere Kralı 3. Charles, yeni atanan Muhafazakar Parti lideri ve yeni başbakan Rishi Sunak'ı Londra'daki Buckingham Sarayı'nda kabul etti.

Kral 3. Charles, Sunak'ı hükümet kurmaya görevlendirdi.

İSTİFA EDEN TRUSS SON KEZ ULUSA SESLENDİ

Öte yandan 20 Ekim'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Liz Truss, Başbakanlık Konutu 10 Numara önünde son kez ulusa seslendi.

Konuşmasında, Başbakan olarak görev yapmanın büyük bir onur olduğunu dile getiren Truss, hükümetinin, ekonomik olarak zor dönemlerde aileler ve işletmelerin yanında acil ve kararlı şekilde hareket ettiğini belirtti.

Truss, "Başbakan olarak geçirdiğim zamandan beri, cesur olmamız ve karşılaştığımız zorluklarla yüzleşmemiz gerektiğine her zamankinden daha fazla ikna oldum" ifadesini kullandı.

Truss, konuşmasında, ülkesinin Ukrayna'ya verdiği desteği sürdürmesi gerektiğine işaret ederek, "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in saldırganlığına karşı bu cesur mücadelede Ukrayna'yı her zamankinden daha fazla desteklemeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna'nın galip gelmesi ve İngiltere'nin savunmasını güçlendirmeye devam etmesi gerektiğini söyleyen Truss, "Bunu başarmak için çabaladım ve (İngiltere'nin yeni Başbakanı) Rishi Sunak'a ülkemizin iyiliği için başarılar diliyorum" dedi.

Truss, İngiltere'ye ve İngiliz halkına inandığını dile getirerek, "Önümüzde daha parlak günler olduğunu biliyorum" ifadesini kullandı.