Ahmet Türk: Barzani Kürtler için önemli bir aktör

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Ankara’da Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Ankara’da Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Ahmet Türk,  “Başkan Barzani, Kürtler için çok önemli bir aktör, savaşın son bulması ve barışın gelmesi için rolünü yerine getirmesini istiyoruz" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, şunları söyledi:

"Bugün Orta Doğu'da yeni bir süreç var  ve bu Kürtler için de  önem arz ediyor. Kürtler, siyaset, diplomasi yolu ile hakları için büyük bir mücadele yürütüyor. Ama her şeyden önce ihtiyacımız olan, Orta Doğu'da Kürtlerin kendi aralarındaki siyasette, fikir ve düşüncelerinde, birlik olmalarıdır. Kürtler böylece Orta Doğu'da daha kapsamlı bir siyaset yürütebilirler.

SAYIN BARZANİ'NİN ROL ÜSTLENMESİNİ İSTİYORUZ

Başkan Mesut Barzani, Kürtler için çok önemli bir aktör. Bizim istediğimiz bu şiddet ortamından çıkılması. Barış ve diyalogun hakim olduğu bir siyaset ortamı için kendisinin rol üstlenmesini istiyoruz.

Gerçeği söylemek gerekirse, sayın Barzani bu konudaki düşüncelerini dile getirdi. Demirtaş ve diğer HDP'li vekil arkadaşlarımız içerde, belediye başkanlarımız zindanda, bu iyi birşey değil. Barzani de bunu dile getirdi. Barış için bir daha diyalog yolu açılırsa birçok kişi hapishanelerden çıkacaktır. İnanıyorum ki sayın Barzani de bu süreçle ilgili hapishanedeki kardeşlerimizle ilgili görüşlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletti. Zaten bunlar medyada da yer aldı.

Bizim dileğimiz bu sürecin bir an önce barışçıl bir ortama evirilmesidir. Diliyorum bütün Kürt siyasetçileri de, Kürtlerin birliği için, demokrasi ve barış için üzerlerine düşen rolü oynarlar."

SAVAŞLARIN ÇATIŞMALARIN KAZANANI YOK

Kürdistan Başkanı Barzani'nin İstanbul'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ne görüştüklerine dair bir bilgisinin olup olmadığı sorulan Ahmet Türk, şöyle konuştu: "Konuşulan başlıklar konusunda bir bilgim yok… Evet şimdi tabii ki sayın Mesut Barzani’nin buraya gelmesi önemli. Sayın Barzani sadece Türkiye’de değil sonuçta Ortadoğu’ da önemli bir aktör, Kürtler Ortadoğu’da önemli bir aktör ama bugün özlediğimiz barışçıl bir sürecin gelişmesi önünde gerçekten büyük engellerle karşı karşıyayız. Yani ortak aklı oluşturmakta zorlanan bir süreci yaşıyoruz. Umut ediyoruz ki bütün siyasi aktörler barış için demokrasi için, özgürlükler için daha geniş bir perspektifle ortak akılla sorunlara bakar. Bugün bu süreçte barışın, diyalogun gelişmesini istediğimiz bir süreçte işte eşgenel başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ zindanda, yine parlamenterlerimiz zindanda, belediye başkanlarımızın %80’i bugün görevinden alınmış ve birçoğu zindanda. Bu sürecin, barışçıl sürecin önünde engel olduğunu ifade etmeye çalıştık. Eğer gerçekten yeniden bir barış ve diyalog ortamı oluşursa inanıyorum ki bu Türkiye’nin de, Türk halkının da Kürt halkının da bütün halkaların lehine olacak. Çünkü savaşların, çatışmaların kazandırdığı bir şey yok. Ancak barışçıl bir anlayışla bu tür sorunları çözebiliriz. Yeniden diyalog ve barış sürecine geçilmesi için mutlaka her siyasetçi kendi görevini yapmalı, rolünü oynamalı diye düşünüyoruz."