‘CIA Direktörü Ankara'da Rus istihbarat şefi ile görüştü’

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi; CIA Direktörü Burns’ün Ankara’da Rus istihbarat şefi ile görüştüğünü söyledi.
CIA Direktörü William Burn
CIA Direktörü William Burn

HABER MERKEZİ

Beyaz Saray, CIA Direktörü William Burn'ün Ankara’da Rus istihbarat şefi ile görüştüğünü açıkladı.

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ev sahipliğinde yapılan görüşmede, nükleer risk ve tutuklu Amerikalılar konusu ele alındı.

Burns'ün, Rusya'ya, olası nükleer güç kullanması durumunda doğabilecek sonuçları aktardığı belirtildi.

"Ukrayna ile ilgili herhangi bir müzakere olmadı" denildi. Görüşmede tutuklu Amerikalılar konusunun da ele alındığı ifade edildi.

RUSYA'YA İLETİŞİM KANALLARI AÇIK MESAJI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile özellikle nükleer risk ve stratejik istikrara yönelik risklerin yönetilmesi konusunda Rusya ile iletişim kanallarının açık olduğunu belirtti.

Yetkili, "Bu çabalar kapsamında Bill Burns, bugün Ankara'da Rus istihbarat mevkidaşıyla bir araya gelecek. Hiçbir şekilde bir müzakere olmayacaktır. Burns, Ukrayna savaşının çözümünü görüşmeyecek. Burns, Rusya'nın nükleer silah kullanmasının sonuçları ve stratejik istikrarda gerginliğin tırmanmasına yönelik mesaj iletecektir" bilgisini paylaştı.

Açıklamada, Burns'ün Rusya'da "haksız" yere tutuklu Amerikan vatandaşları mevzusunu da dile getireceği aktarılarak, "Bu görüşme konusunda Ukrayna'ya bilgi verdik. Biz, temel prensibimize sıkı sıkıya bağlıyız: Ukrayna olmadan, Ukrayna hakkında hiçbir şey olmaz" ifadesi kullanıldı.