Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerekir

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinde Astana’da başlayan sürecin olumlu sonuçlanması gerektiğini belirterek Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi temaslarda bulunmak amacıyla Tahran'a gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye sorununun ancak siyasi yöntemlerle çözülebileceğini ifade etti.

Suriye sorununun çözümüne yönelik Rusya, İran ve Türkiye'nin başlattığı görüşmelerin nihai sonuca varmasını umut ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, toprak bütünlüğü vurgusu yaptı.

Ruhani, "Suriye konusunda Rusya, İran ve Türkiye'yle birlikte yürüttüğümüz çabaların sonuç vermesini, Astana’da başlayan sürecin nihai sonuca varmasını umut ederiz. Ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli. Sorunlar siyaset içinde ve diyalog yöntemleriyle halledilmeli. Umarım Karabağ meselesi de diyalogla bir çözüme kavuşur" diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'yla gerçekleşen müzakerelerde bölge ülkeleriyle yapılan üçlü işbirliğini de ele aldıklarını belirten Ruhani, "İran-Azerbaycan-Türkiye ve İran-Azerbaycan-Rusya üçlüsü arasında güzel adımlar atılıyor, İran-Azerbaycan-Gürcistan üçlüsü arasında da iyi adımların atılmasını takip ediyoruz" dedi.

"BAKÜ – TAHRAN İLİŞKİLERİ TÜM BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ"

Azerbaycan'la Ermenistan arasında sorun olan Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprakları olması esasında çözülmesiyle ilgili İran’ın verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini dile getiren Aliyev de, her ülkenin toprakları dokunulmazlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Aliyev, "Azerbaycan-İran ilişkileri sadece iki ülke için değil tüm bölge ülkeleri için önemlidir" dedi.

Kaynak: Sputnik