Barzani ve Abadi, DAİŞ ve sonrasını görüştü

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Musul’da terör örgütü DAİŞ’ten kurtarılan bölgeleri ziyaretinin ardından Erbil’e geçerek Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Kürdistan 24 / Haber Merkezi - Irak Başbakanı Haydar Abadi, Musul’da terör örgütü DAİŞ’ten kurtarılan bölgeleri ziyaretinin ardından Erbil’e geçerek Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ile biraraya geldi.
Uluslararası Erbil Havalimanı’na inen Abadi’yi, Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ve Kürdistan Hükümeti yetkilileri karşıladı. İki lider daha sonra Başkanlık Ofisi’nde ikili bir toplantı gerçekleştirdi.
Görüşme sonrası Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin basın ofisi toplantıyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Yapılan açıklamada, Barzani – Abadi görüşmesinde Musul operasyonunun ilerleyişi ve operasyonda elde edilen kazanımlar üzerine değerlendirilmeler yapılırken, Bağdat ile Erbil arasındaki diyaloğun güçlendirilmesinin gerekliliği vurgulandığı belirtildi.
Açıklamada, iki liderin görüşmesinde Irak ve Kürdistan’daki siyasi tarafların Irak’ın içerisinde bulunduğu kriz döneminde bir söylem etrafında bütünleşmesi gerektiğini görüştüğü söylenirken, görüşmede göçmenlerin sıkıntılarının da müzakere edildiği ifade edildi.
Ayrıca yapılan açıklamaya göre, Barzani – Abadi görüşmesinde, DAİŞ’e karşı mücadelede Peşmerge ve Iraklı güçlerin uyum içerisinde hareket etmesinin gerekliliğine de vurgu yapıldığı belirtildi.