Türkan Elçi: Beyaz tülbendiyle devrilen kadınlarımızın hakkını talep etmekten geri durmayacağız

Türkan Elçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, “Beyaz tülbendiyle devrilen, evini omuzlarında taşıyan kadınlarımızın hakkı için, yaşam hakkının kutsal sayılacağı yarınları talep etmekten geri durmayacağız." dedi.

K24 - Diyarbakır

Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesi’nde tarihi Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yayınladığı açıklamada, bölgede yaşanan insani trajedilere dikkat çekerek: “Kocalarının, çocuklarının katledilmesiyle kadınlarımızın omuzlarına altından kimselerin kolay kolay kalkamayacağı yükler yüklenmiş, ömrünün sonuna kadar yas havasının hakim olduğu bir dünyaya hapsedilmiştir.” dedi.

Diyarbakır Barosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla baronun Adli Yardım Binası’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'nin mesajını Avukat Aslı Pasinli okudu. Türkan Elçi’nin mesajı şöyle:

“Gün yüzünü bir daha göremeyeceğimiz bir kuyunun dibindeki umutsuzluğun hâkim olduğu, tarihi bir zamandan geçtik. Bölgemizdeki kadınlara dair yaşanan sorunlar, bilhassa birtakım çarpıtmalarla medeniyetten uzak kalmışlık, geri kalmışlık, ilkellikle ifade edilmeye çalışılmıştır. Oysa bizim şu an dünyanın dört bir yanında yaşayan her kadının yaşadığı problemlerin yanında daha derin daha içinden çıkılmaz kördüğüm haline gelmiş toplumsal problemlerimiz söz konusudur. Hakkın, hukukun adaletin işlemeyen mekanizmaları, bizim yaşam alanlarımıza sirayet edişi daha vahim bir hal almıştır. Kocalarının, çocuklarının katledilmesiyle kadınlarımızın omuzlarına altından kimselerin kolay kolay kalkamayacağı yükler yüklenmiş, ömrünün sonuna kadar yas havasının hakim olduğu bir dünyaya hapsedilmiştir. Zannımca, son yıllarda Suriye dışında bizim kadar mağduriyet yaşayan, eziyet gören, savaşın ateşine itilen başkaca bir toplum yoktur. Daha yaşanılır bir dünya için, yetim kalan çocuklarımızın hakkı için, sokak ortasında beyaz tülbendiyle devrilen, savaş artığı evini omuzlarında taşıyan kadınlarımızın hakkı için, adaletin, hukukun hakim olacağı, yaşam hakkının kutsal sayılacağı yarınları talep etmekten geri durmayacağız."