Kadınlar Diyarbakır'da 8 Mart'ı kutladı

kurdistan24.net

Hasan KÖSEN

Kurdistan24/Diyarbakır- Diyarbakır’daki “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven,  “Kürt Ulusal Kongresini toplayacağız ve Kürtlerin birliğini sağlayacağız.” dedi.

Diyarbakır Merkez Yenişehir İlçesi’nde bulunan İstasyon Meydanı’nda HDP, DBP ve TJA’nın organize ettiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi coşkuyla kutlandı. Mitinge, HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Dilek Öcalan, Sibel Yiğitalp ile Barış Anneleri Meclisi katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (ÖKH/TJA)’nın organize ettiği 8 Mart mitingine binlerce kadın yöresel kıyafetleriyle katıldı.

Mitingde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, “Kadın der daim ezilmiştir. Aileler kadını siyasetten uzak tutmaya çalışmıştır. Kadına bir hak tanımak istememişler. Kadını köle gibi kullanmak istemişler. Bugün Kürt kadınları direnişleriyle Orta Doğu’da değişimin öncülüğünü yapıyorlar.” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven ise, “Bugüne kadar yaşadığımız en temel sorunlardan biri de ulusal birliği gerçekleştirememiş olmamızdır. Biz Kürt kadınları olarak bu konuda da Orta Doğu’da rolümüzü oynayacağız. Ulusal Kongreyi toplayacağız ve Kürtlerin birliğini sağlayacağız.” dedi. Güven, sadece Kürt kadınları değil bugün bütün dünya kadınlarının ayakta olduğunu belirterek, “Ulus devletler halkların sorunlarına çözüm getirmiyor. En doğrusunun demokratik ulus olduğunu haykırıyoruz. Demokratik Ulus, Rojava modelinde olduğu gibi bütün dünyada ve özelde Orta Doğu’da, en istenen, en olması gereken, modeldir. Çünkü Orta Doğu halkları çok kimlikli, çok dilli, çok dinlidir.” dedi.

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülşen Özer, kadınların karanlık günlere ‘Hayır’ diyeceğini söyledi. Özer, “Yaşamın karanlıkta kalmasına müsaade etmeyeceğiz. Ölüme işkenceye, zindanlara ‘Evet’ dememiz dayatılıyor. Bizler karanlığa gömülmemek için ‘Evet’ demeyeceğiz.”dedi.

MİTİNGTE NELER YAŞANDI?

Miting, saat 11:00’de başladı. Meydana açılan bütün yollar polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. Meydan etrafında polis güvenlik noktaları kuruldu. Polis alana geçmek isteyenleri sıkı bir kontrolden sonra bıraktı. Meydana Kürtçe ve Türkçe kadın ve 8 Mart ile ilgili pankartlar asıldı. Sanatçılar Özlem Gerçek ve Rojda’nın yanı sıra Sur Kadın Folklor Grubu da sahne aldı. HDP’nin referandum kampanyası müziği sık sık çalındı. Cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın mesajları okundu. Mitingte yapılan konuşmalarda 16 Nisan 2017’ya yapılacak olan referandumda neden “Hayır”denilmesi gerektiği anlatıldı. Tertip Komitesi’nin belirlediği sloganlar dışında slogan atılmaması anonsları yapıldı. Yazmasında PKK bayrağı olduğu belirtilen bir kadına polisin müdahalesine kadınlar tepki gösterdi. Polis ve kadınlar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Mitingden sonra kitle olaysız dağıldı.