ILO'dan uyarı: Deprem bölgesinde acil istihdam yaratılmalı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Maraş merkezli depremler nedeniyle çok sayıda kişinin işini kaybettiğini belirterek, istihdam için acil önlemler alınması çağrısında bulundu.
Foto: AFP
Foto: AFP

HABER MERKEZİ

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yayımladığı rapora göre Türkiye'nin depremden etkilenen bölgelerinde en az 658 bin çalışan artık geçimini sağlayamayacak duruma düşerken 150 binden fazla işyeri ise kullanılamayacak hale geldi. Örgüt tarafından yapılan tahmini hesaplamaya göre bu durum çalışanlar için ayda ortalama 230 dolarlık gelir kaybına yol açtı. Genel olarak da çalışanların net gelirlerindeki azalmanın ayda yaklaşık 150 milyon doları (139 milyon euro) bulduğu tahminine yer verildi.

12 yıl süren iç savaş nedeniyle halihazırda büyük ekonomik ve sosyal sıkıntıların yaşandığı Rojava ile Suriye'de ise depremler nedeniyle 170 bin kişi işini kaybetti. Söz konusu çalışanların kazançlarıyla aile ve yakın çevrelerinden yaklaşık 725 bin kişiye baktıkları belirtildi.

Depremler nedeniyle meydana gelen tahmini gelir kaybını ise aylık 5.7 milyon euro olarak hesaplayan ILO, felaketten etkilenen bölgelerdeki şirketlere hızlı bir şekilde iş imkanı sunabilmeleri için destek olmak istediklerini kaydetti.

Raporda değerlendirmelerine yer verilen ILO Genel Direktörü Gilbert F. Houngbo, deprem bölgesinde istihdamın teşvik edilmesinin önemini vurgularken, "İnsanlar ancak geçim kaynaklarını yeniden inşa ettiklerinde hayatlarını yeniden kurmaya başlayabilirler. Sosyal adalet ve insana yakışır iş ilkelerinin toparlanma ve yeniden inşa sürecine sağlam bir şekilde yerleştirilmesini sağlamak, depremde çok şey kaybedenlere borcumuzdur" ifadelerini kullandı.

6 Şubat’ta Maraş merkezli depremlerden etkilenen 11 kent ile Rojava ve Suriye’de resmi rakamlara göre 57 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi de evsiz kaldı. (Kaynak: DW)