Barzani'den, büyük Kürt yazar Mela Kerim için başsağlığı mesajı

K24 - Süleymaniye

Ünlü Kürt yazar ve çevirmen Mela Mihemedi Kerim, Süleymaniye’de hayata gözlerini yumdu.

Büyük Kürt Bilgin Mela Abdulkerimi Muderis’in oğlu olan yazar Mela Kerim, 1931 yılında Hawraman’da dünyaya gelmiş küçük yaştan itibaren babasının yanında yoğun bir ilmi eğitime başlamış. Yazar, ünlü Kürt şairleri Mehvi, Goran ve Behud'un şiirlerini yorumlamış ve Mewlevi’nin şiirlerini de yeniden yazmıştı.

Kürtçenin Sorani ve Gorani lehçeleriyle birlikte Arapça ve Farsçe dillerine de hakim olan Mela Kerim, uzun zamandan beri boğuştuğu hastalığına yenik düşerek Süleymaniye’de yaşama gözlerini yumdu. Naaşı bugün Süleymaniye’de toprağa verilecek.

BARZANİ’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’de vefatından dolayı büyük Kürt yazar Mela Mihemedi Kerim’in ailesine başsağlığı mesajı gönderdi. Barzani mesajında şunları söyledi:

“Büyük bir üzüntü ve acıyla yurtsever, aydın, yazar, edebiyat araştırmacısı ve büyük öğretmen Mela Mihemedi Kerim’in hakka ulaştığını duyduk. Bu vesileyle siz değerli ailesine, akraba, dost ve bütün Kürdistan aydınlarına baş sağlığı diler üzüntü ve kederinizi kalbimin en derininden paylaştığımı bilmenizi isterim. Başınız sağ olsun”