Tahir Elçi, ölümünün 68. haftasında anıldı

kurdistan24.net

Güler Sarılı

Kürdistan24 /Diyarbakır- Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 68. haftasında Diyarbakır’da anıldı. Diyarbakır Barosu avukatları, Tahir Elçi’nin faili veya faillerinin bulunması için her hafta olduğu gibi Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasıyla failin veya faillerin tespit edilip yargı yolu ile cezalandırılması yönündeki taleplerini yineledi. Bu haftaki açıklama, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen tarafından yapıldı.
Tahir Elçi için yapılan haftalık etkinliğe destek amacıyla katılan İnsan Hakları Derneği( İHD)Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “ Tahir Elçi’nin katillerinin bulunması, Türkiye barışı için önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yine destek amacı ile anma etkinliğine katıldığını belirten Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, “Bu kadar kavga ve savaşın olduğu bir süreçte, barış elçilerine ihtiyacımız varken bizler bir barış elçisini yitirdik. Ancak bu topraklara barışın gelmesi için elimizden geleni yaptık ve yapacağız bir tek bu şekilde Tahir Elçi’nin amaç ve ideallerini yerine getirebiliriz.” dedi.
Açıklamaya katılan avukatlar, 5 dakikalık oturma eyleminden sonra adliye önünden ayrıldı.