DAİŞ, lideri el-Kureyşi’nin öldürüldüğünü doğruladı

Terör örgütü DAİŞ, lideri Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi'nin İdlib'de Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) grubuyla girdiği "doğrudan çatışmalarda" öldürüldüğünü duyurdu

HABER MERKEZİ

DAİŞ, lideri Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi'nin ölümünü doğruladı ve yerine Ebu Hafs el-Haşimi el-Kureyşi'yi atadığını duyurdu.

Perşembe günü yapılan açıklamada, el-Kureyşi'nin İdlib'de HTŞ ile girdiği "doğrudan çatışmalarda" öldürüldüğü söylendi.

Duyuru, bir DAİŞ sözcüsü tarafından Telegram kanallarında kayıtlı bir mesajla yapıldı ama ölümün ne zaman olduğuyla ilgili detay verilmedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda el-Kureyşi'nin Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MIT) düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü söylemişti.

2014'te Irak ve Suriye'de hızla çok geniş toprakları kontrol altına alarak, kendi kendine "halifelik" ilan eden DAİŞ daha sonrasında çok taraflı saldırılar sonrası çökmüş ama parçalı hücreler halinde varlığını sürdürmüştü. Örgüt zaman zaman hem Suriye hem de Irak'ta saldırılar düzenlemeye devam etti.

Ebu Hafs el-Haşimi el-Kureyşi örgütün kuruluşundan bu yana beşinci liderleriydi. Geçen yıl kasım ayında DAİŞ, önceki lideri Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi'nin öldürüldüğünü açıklamıştı. Selefi Ebu İbrahim el-Kureyşi, geçen yıl şubat ayında ABD'nin İdlib'de düzenlediği bir baskında öldürülmüştü.

Örgütün ilk lideri Ebu Bekir el-Bağdadi de Ekim 2019'da İdlib'de öldürülmüştü.