Almanya Başbakanı Scholz: Yabancı iş gücü ülkeye çekilmeli

Almanya Başbakanı Scholz, ülkede giderek büyüyen nitelikli iş gücü açığına değinerek, “Yabancı iş gücü ülkeye çekilmeli” dedi.
Foto: Reuters
Foto: Reuters

HABER MERKEZİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya'da giderek büyüyen nitelikli iş gücü açığını, önümüzdeki yıllarda ülkenin karşı karşıya kalacağı en büyük güçlüklerden biri olarak nitelendirdi.

Thüringen eyaletinde yer alan Walterhausen'da bir işletmeyi ziyaret eden Scholz, burada yaptığı açıklamada, önümüzdeki on, yirmi hatta belki de otuz yılda her gencin iyi bir mesleki eğitime sahip olması için tüm imkanların seferber edilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan, ayrıca halihazırda istihdam edilenlerin de kendilerini mesleki anlamda geliştirmeleri için eğitim imkanlarının sunulması ve yurt dışından nitelikli iş gücünün ülkeye çekilmesinin de önemine dikkat çekti.

Scholz, yakında yürürlüğe girecek olan yeni göç düzenlemesinin bu amaca yönelik önemli bir adım olduğunu ifade etti. Almanya'nın doğusundaki işsizlik sorununa işaret eden Scholz, iş gücü açığını zorluklarına rağmen "çözülebilir bir problem" olarak nitelendirdi.

Scholz, yabancı iş gücünün ülkeye çekilmesinin önemine de dikkat çekti

Alman İşveren Dernekleri Birliği Başkanı Rainer Dulger, siyasileri ve kurumları yabancı işgücünü ülkeye çekmek için daha fazla çaba göstermeye çağırmıştı.

Dulger, "Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası doğru yönde bir adım. Ancak çok daha fazlasının yapılması gerekiyor" diye konuştu. (Kaynak: DW)