Taliban’ın Afganistan’a hakim olmasının üzerinden 2 yıl geçti

Afganistan'da, 15 Ağustos 2021'de başkent Kabil'e girerek ülkeye hakim olan Taliban, yönetimdeki ikinci yılını kutladı.
Foto: AA
Foto: AA

HABER MERKEZİ

Kabil, Herat, Mezar-ı Şerif ve Kandahar başta olmak üzere ülke çapındaki şehirlerde Taliban güçleri, silahlar ve askeri araçlarla konvoy halinde şehir turu düzenleyerek halkı selamladı.

Afganistan'ın güneyinde bulunan ve Taliban için sembolik önemi olan Kandahar vilayetinde askeri geçit töreni düzenlendi.

Kabil'de ise eski ABD Büyükelçiliği önünde bulunan Mesut Kavşağı'ndan şehir turuna çıkan Taliban konvoyları, tüm başkenti gezdi.

Ayrıca, terör örgütü DAİŞ’in söz konusu kutlamalara yönelik tehdit ihtimali nedeniyle Taliban güçleri, kutlamalar için geniş güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan, Afganistan ve Afganistan dışından bazı muhalif kadınlar gruplar halinde Taliban'ı protesto ederek, kendilerine yönelik getirilen kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.

TALİBAN 15 AĞUSTOS 2021’DE BAŞKENT KABİL’E GİRDİ

Afganistan hükümeti ve Taliban arasında Katar'ın başkenti Doha'da devam eden müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasını takiben 2021 yazında taraflar arasındaki çatışmalar şiddetlenmişti.

Buna paralel ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin Afganistan'ı terk etmesi hızlanmış ve Taliban da 15 Ağustos'ta başkent Kabil'e girmişti.

Bunun üzerine Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesiyle Taliban, Afganistan'da hakimiyetini sağlamıştı.