İran'dan Suudi Arabistan'a 7 yıl aradan sonra en üst düzey ziyaret

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran-Riyad arasında 7 yıl sonra ilişkilerin yeniden kurulmasının ardından ilk kez Suudi Arabistan'a gitti.

HABER MERKEZİ

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Abdullahiyan, beraberindeki üst düzey heyetle Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitmek üzere Tahran'dan ayrıldı.

Tahran-Riyad arasında 7 yıl sonra ilişkilerin yeniden kurulmasının ardından ilk kez Suudi Arabistan'ı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın bir günlük ziyareti kapsamında mevkidaşı Faysal bin Ferhan başta olmak üzere üst düzey Suudi yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Abdullahiyan'ın ziyaretinde İran ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler ele alınacak.

Ziyaretle eş zamanlı olarak İran'ın Riyad Büyükelçisi olarak atanan Ali Rıza Enayeti de Suudi Arabistan'daki görevine resmen başlayacak.

ASKERİ YETKİLİLER İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNDEN SONRA İLK KEZ GÖRÜŞTÜ

Öte yandan İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Aziz Nasırzade ile Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Talal bin Abdullah el-Uteybi, Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı'nın oturum aralarında görüştü.

Görüşmede iki taraf arasında askeri ataşelerin "mümkün olan en kısa sürede" atanması konusunda anlaşmaya varıldı.

İki askeri yetkili, ülkelerinin silahlı kuvvetlerinin, Tahran-Riyad arasındaki yumuşamanın uygulanmasında oynadığı rolün önemini ve bunun hem iki ülke hem bölge hem de İslam dünyası açısından olumlu etkilerini vurguladı. ​​​​​​​

İRAN-SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi "terör" suçlamasıyla idam edilmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler kesilmişti.

İran ile Suudi Arabistan, 10 Mart'ta 7 yıl aradan sonra ilişkileri normalleştirme kararı almış ve karşılıklı büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.