Avrupa'ya giden DAİŞ'li eşiyle birlikte yakalandı

Terör örgütü DAİŞ'in Avrupa'ya göndererek saldırı yaptırmak istediği DAİŞ'li bir yönetici eşiyle birlikte Adana'da yakalandı.

Haber Merkezi- Terör örgütü DAİŞ'in Avrupa'ya göndererek saldırı yaptırmak istediği DAİŞ'li bir yönetici eşiyle birlikte Adana'da yakalandı. DAİŞ'linin kişisel eşyaları içinden maske takıp bir kişinin boğazına bıçak dayamış halde çektirdiği fotoğraflar çıktı.

Adana'da Suriye vatandaşı Safwan Qahwatı isimli bir DAİŞ'li yakalandı. Qahwatı'nın Avrupa'da saldırı düzenlemek üzere görevlendirildiği ortaya çıktı. Eşiyle birlikte gözaltına alınan Qahwatı, sorgusunun ardından tutuklandı. 

Suriye vatandaşı Safwan Qahwatı'ın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin DAİŞ'e yönelik yaptığı Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında Avrupa'ya kaçmaya hazırlandığı tespit edildi. Kaçak yollardan Hatay'a gelen Safwan Qahwatı'nın, eşi ile birlikte İstanbul'a, oradan da Avrupa'ya kaçacağı belirlendi. Safwan Qahwatı ile eşinin bindiği otobüs Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Sarıçam Park Alanı'nda durduruldu. 
DAİŞ üyesi Safwan Qahwatı ile eşi gözaltına alınarak Adana Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Yaklaşık 14 gün boyunca sorgulanan Qahwatı'nın eşi serbest bırakıldı. Safwan Qahwatı'nın üzerinden çıkan dijital bellek taşıyıcılar ve harddiskler incelemeye alındı. Zanlının üzerinden çıkan dijital veriler doğrultusunda Qahwatı'nın, DAİŞ üst düzey yöneticilerinden olduğu belirlendi. Örgütün üst düzey yöneticilerinin mühür olarak kullandığı yüzüğü taşıyan Qahwatı günlerce süren sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Qahwatı çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.


BİR KİŞİNİN BOĞAZINA BIÇAK DAYAMIŞ FOTOĞRAFI ÇIKTI
Zanlının eşyaları arasında ele geçirilen dijital verileri inceleyen siber uzmanlar, Safwan Qahwatı'nın maske takıp bir kişinin boğazına bıçak dayamış halde çektirdiği fotoğraflar ele geçirildi.


DANİMARKALI VE İSVEÇLİ DAİŞ'li İLE BAĞLATILI ÇIKTI
Qahwatı'nın yine Adana Polisi'nin DAİŞ'e yönelik 1 Şubat'ta yapılan operasyonda yakalanıp, tutuklanan Lübnan uyruklu Danimarka vatandaşı Mahamad Laban ve Irak uyruklu İsveç vatandaşı Mohammed Tefik Saleh'in de Suriye'ye geçmesini sağladığı belirlendi.

Kaynak: DHA