Muna Kahveci: Kotanın iller arasında bölünmesi yanlış

kurdistan24.net

HABER MERKEZİ 

Türkmen Reform Partisi Başkan Yardımcısı Muna Kahveci, Kürdistan Parlamento seçimlerinde Türkmenlerin haklarının ihlal edilmemesini talep ederek, “Kota sandalyelerinin iller arasında bölünmesi yanlış.” dedi.

Muna Kahveci, 24 Ekim’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında, kota sisteminin oluşumların haklarını korumak ve isteklerini ifade etmeleri için kanunla garanti altına alındığını belirterek, kota sisteminin şu anda olduğu gibi kalması gerektiğini söyledi.

Türkmen oluşumunun belirlenen tarihte temiz ve tarafsız bir seçimden yana olduğunu aktaran Kahveci, “Bugün oluşumlar Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm siyasi partilere iş birliği ve destek çağrısında bulunuyoruz. Tam tersini yapıp Kürdistan Bölgesi’nin siyasi arenasında oluşumların rollerini küçültmeye çalışmamalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

Türkmenlerin çoğunluğunun Erbil’de ikamet ettiğine işaret eden Kahveci, kota sandalyelerinin iller üzerine dağıtılması konusunda bu hususun dikkate alınmasını isteyerek, “Kürdistan Bölgesi'nin diğer illerinde yaşayan Türkmen vatandaşların sayısının az olması nedeniyle Türkmen oluşumun koltuğunun dağıtılması ve Erbil’de yaşayan çok sayıda Türkmen’in haklarının ihlal edilmesi yanlıştır.” açıklamasında bulundu.

“Türkmenler kota sistemini, şu ana kadar Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde düzgün bir nüfus sayımının yapılmaması nedeniyle Türkmen vatandaşlarının gerçek oranının belirlenememesi dolayısıyla kabul etmiştir.” diyen Muna Kahveci, Türkmenlerin haklarının siyasi taraflarca ihlal edilmesinin önlenmesi için Birleşmiş Milletlere (BM) ve Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm konsolosluklara çağrıda bulundu.

Kahveci, “Türkmen toplumu olarak, Kürdistan Parlamentosu Seçim Kanunu'nda yapılacak herhangi bir değişikliğin ve Kürdistan Parlamentosundaki kota koltuğunun kalmamasının, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin bir parçası olan Türkmen milletinin kimliğinin, tarihinin, medeniyetinin ve siyasi varlığının silinmesi anlamına geldiğini beyan ederiz.” diye konuştu.