Üç Türk atlete ceza yağdı

Haber Merkezi- Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Elvan Abeylegesse'nin 2 olimpiyat gümüş madalyası ve bir dünya şampiyonası gümüş madalyasını elinden aldı.Birlik ayrıca 2012 Londra Olimpiyatları 1500 metre yarışında gümüş madalya kazanan Gamze Bulut ve ayrıca bir diğer atlet Songül Konak'a da yine doping nedeniyle dört yıl men cezası verdi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Türk atlet Elvan Abeylegesse’nin Pekin Olimpiyatları’ndaki  2 gümüş madalyasını geri aldı. Birlik, Elvan Abeylegesse'nin ayrıca 2007 yılındaki dünya ikinciliği de geri alındı.

IAAF ayrıca Gamze Bulut'un biyolojik pasaportundaki tutarsızlıklar nedeniyle 2011'den bu yana bütün derecelerini ve madalyalarını iptal etti.

IAAF yaptığı açıklamada Elvan Abeylegesse'nin 2007 Dünya Şampiyonası’nda alınan örneğinde dopinge rastlandığı gerekçesiyle 2007 Dünya Şampiyonası 10 bin metre gümüş madalyası ile 2008 Pekin'de kazandığı 5 bin metre ve 10 bin metre gümüş madalyalarını elinden aldı.
Abeylegesse ayrıca dopingin tespit edildiği 2015 Eylül ayından geçerli olmak üzere 2 yıl men cezası aldı. Milli atlet, bu yıl eylül ayında yeniden pistlere dönebilecek.

GAMZE BULUT ve SONGÜL KONAK 2020'YE KADAR YOK
Aslı Çakır Alptekin'in doping nedeniyle altın madalyasının iptal edildiği 2012 Londra Olimpiyatları 1500 metre yarışında gümüş madalya kazanan Gamze Bulut'un bu derecesi ve madalyası ile 2012 Avrupa Şampiyonası’nda yine 1500 metrede kazandığı gümüş madalya elinden alındı. IAAF ayrıca bir diğer atlet Songül Konak'a da yine doping nedeniyle dört yıl men cezası verdi
Kaynak: AA