DBP'nin yeni eş genel başkanları belli oldu

Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır DBP'nin yeni eş genel başkanları seçildi

HABER MERKEZİ 

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 6'ncı Olağanüstü Kongresi'nde yapılan seçimlerde, Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır yeni Eş Genel Başkanlar olarak seçildi.

Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen DBP 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ne Barış Anneleri’nin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ve yurttaş kongreye katıldı.   

Kongre Divan Eşbaşkanlığı'na Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri Gülderen Varlı ve Vezir Coşkun Parlak seçildi.

Coşkun, eş genel başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, kongrenin "PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne vesile olmasını" dileyerek, “Tüm arkadaşlarımızın yolu açık olsun.” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise Kürtlere dönük saldırılara değinerek, "Kürtlere yönelik her türlü yola başvuran devlet, Kürtlere boyun eğdiremedi. Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Bu mücadele Kürt halkının özgürlüğüdür. Nerede olursak olalım halkımızla birlikte bu mücadeleyi vereceğiz.” diye konuştu.

Aydeniz, “DBP bugün cezaevlerinde direnen ve Kürt halkının dili, özgürlüğü için mücadele edenlerin yanındadır. Kürt halkı ve önderliğine uygulanan tecride karşı her alanda mücadele edeceğiz. Sayın Öcalan ve Kürt halkı özgür olana kadar bu böyle devam edecek. Mutlaka özgürlük kazanacağız.” dedi.

DBP’nin 30 yıllık mücadele birikimi olduğunu ifade eden DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise “Bugün kapitalist devletler Kürtleri bitirmek yok etmek istiyorlar. Bundan dolayı Kürt ulusal birliği için mücadele edeceğiz. Bu sorumluluklarımız yerine getireceğiz." ifadelerini kullandı.  

Partinin 5 Kasım'da Diyarbakır’da gerçekleştirdiği konferansta Eş Genel Başkanlık görevi için önerilen Çiğdem Kılıçgün Uçar da kongrede konuştu.

Kürtlerin 100 yıllık direnişe değinen Uçar, şu ifadeleri kullandı:

"Bu direnişin Kürdistan halkının eliyle daha büyük bir merhaleye ulaşması gerekiyor. Türkiye’deki rejim değişikliğinin belirleyeni Kürt sorunudur. Tecridi sadece bir hukuksuzluk olarak nitelendirmek yetersiz kalacaktır. Bu bir devlet politikasıdır. Kürt sorunun demokratik çözümü İmralı’da hapsedilmek isteniyor. Türkiye’de eşitlik mücadelesi veren herkesi 18 Kasım’da gerçekleşecek Gemlik Yürüyüşü'ne davet ediyoruz. Öcalan üzerindeki tecridi kırmak bu ülkenin 100 yıllık sorununun çözümü demektir."

Kongrede, partinin merkez yürütme kurulu üyeleri de seçildi.