HEDEP, seçimlerde ittifak oluşturmaya hazır olduğunu açıkladı

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Türkiye'nin batısındaki halkın iradesini yansıtacak bir ittifak oluşturmaya hazır olduklarını söyledi.

Tuncer Bakırhan, HEDEP Yerel Yönetimler Kurulu'nun “örgütlü toplumla demokratik yerel yönetimlere" şiarlı Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı’nda konuştu.

Yapılması planlanan yerel seçimlerde herhangi bir ittifak olması durumunda hiçbir şeyi gizlemeyeceklerini belirten Bakırhan, toplantılarda alınan kararları ve tutanakları halka açıklayacaklarını aktardı.

“Bizler bölgede kazanan, batıda kaybettiren pozisyon yerine, bölgede de batıda da kazanan bir pozisyonda olmamız gerektiğini söylediler. Biz de aynı şeyi tekrar ediyoruz.” diyen Bakırhan şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki dönem en başta kayyım atanan belediyeleri özgürleştireceğiz. Yine AKP’nin kötü yönetiminden kaynaklı, yönetmiş olduğu belediyeleri alacağız. Birinci ve ikinci geldiğimiz bütün kentlerde kendi adaylarımızı en geniş konsensüsle, en kapsayıcı belediye eş başkan adayları, belediye ve il genel meclisi adaylarıyla birlikte çıkartacağız. Batıda ise huzurlarınızda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum: İttifaklara açık olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. İttifak yapacağımız güçlerle yapmış olduğumuz hiçbir konuşma, çalışma, aldığımız bir karar kesinlikle sizden habersiz olmayacaktır, sizinle paylaşacağız. Önümüzdeki dönem hem Kürdistan’da hem batı da halklarımızın yoğun olarak bulunduğu kentlerde halklarımızın iradesinin yönetimlere yansıması için ittifaklara hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Türkiye'deki yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimler gerçekleştirilecek. Seçim sonucunda belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenecek.