HEDEP: İttifak olacaksa Kürt’ü tanıyan anlayışla olacak

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan
HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Sözcüsü Ayşegül Doğan, AK Parti ile arka kapı diplomasisi yürütüldüğü iddiasını yalanlayarak, “Meşru ve yasal bir siyasi parti olarak ilkelerimiz çerçevesinde herkesle görüşebiliriz.” dedi. 

Katıldığı özel bir söyleşide partisinin yerel seçim stratejisine ilişkin detayları anlatan HEDEP Sözcüsü Doğan, partisinin yeni dönem mottosunun “kaybettirmek-kazandırmak” yerine “kazanmak” olacağını söyledi.

Kamuoyunda AK Parti ile ittifak kurulacağı yönündeki haberleri yalanlayan Doğan, “Meşru ve yasal bir siyasi parti olarak ilkelerimiz çerçevesinde herkesle görüşebiliriz.” diye konuştu.

Doğan, kimlerle ve nasıl ittifak yapabileceklerini de “İttifak olacaksa aleni, ilkeleri kamuoyu ile paylaşılan, demokrat, kapsayıcı, Kürt’ü tanıyan, ayrımcı olmayan, halka hizmet edecek bir anlayışla olacak.” sözleriyle anlattı.

-Eş Başkan Bakırhan’dan ittifaka yeşil ışık

Dün düzenlenen HEDEP Yerel Yönetimler Kurulu Toplantısı’nda konuşan Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan yaklaşan yerel seçimlere değindi. Bakırhan’ın gündeminde HEDEP ile olası ittifaklar vardı.

Bakırhan, güçlü oldukları kentlerde aday çıkaracaklarını, Türkiye’nin batısındaysa ittifaklara açık olduklarını söyledi.

HEDEP İstanbul ve Ankara’da ne yapacak?

HEDEP’in özellikle İstanbul’da nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Bir önceki yerel seçimde, HDP’nin yönlendirmesiyle, Kürt seçmenler CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nu desteklemişti.

İmamoğlu bu destekle hem ilk seçimi hem de tekrarlanan ikinci seçimi kazanmıştı. Kürt seçmenler Abdullah Öcalan’ın, tarafsız kalmaları çağrısına rağmen İmamoğlu’na oy vermişti. Kürt seçmenlerin çoğu Ankara’da da CHP’nin adayı Mansur Yavaşoğlu’nu desteklemişti.