HEDEP'li vekillerden MEB bütçesi görüşmelerinde anadil protestosu

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklif’inde Kürtçe ve diğer dillere kaynak ayrılmamasını protesto etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Meclis Başkanlığına sunulan “2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklif” görüşmeleri, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sürüyor.

HEDEP milletvekilleri komisyona sunulup bugün görüşülmeye başlanan Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesi toplantısında, Kürtçe ve diğer dillere kaynak ayrılmamasını protesto etti,

HEDEP’li vekiller, bakanlığın bütçesinde Kürtçeye ve diğer dillere hiçbir kaynak ayrılmamasının yanı sıra bu yönlü bir vurgu veya ifadenin dahi yer almamasını protesto etmek için ellerinde “anadilde eğitim haktır” yazılı pankartlarla toplantı salonuna gitti.

MEB’e bağlı anaokullarında ücretsiz öğünün kaldırılmasını da protesto eden HEDEP’li vekiller, yeni bütçede bu konuda kaynak ayrılmamasına karşı “bir öğün yemek haktır” yazılı dövizler taşıdı.