Beşir Haddad: Halbusi'nin görevden alınması siyasi bir karar

"Federal Mahkeme, ülkedeki siyasi durumu istikrara kavuşturacak bir araç olmalı”

HABER MERKEZİ 

Eski Irak Parlamento Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, “Federal Mahkeme, ülkedeki siyasi durumu istikrara kavuşturacak, toplulukları birbirine bağlayacak ve ülkedeki siyasi süreçte bir kaosa dönüşmeyecek bir araç olmalıdır.” dedi.

Beşir Haddad, Federal Mahkemenin Muhammed el-Halbusi’yi görevinden alma kararına ilişkin Kurdistan24’e konuştu.

Halbusi’nin görevinden alınmasının hukuki bir karar olduğunu söyleyen Haddad, “Her ne kadar hukuki bir karar olsa da genel olarak cemaatler arasında, özellikle de Sünni toplum arasında siyasi arenada yaşanan istikrarsızlıklar sonucunda siyasi kanadın hakimiyetinde olduğunu düşünüyorum.”  dedi.

Bazı Sünni taraflar arasındaki siyasi çatışmalar dolaysıyla Halbusi’nin görevinden alınma kararının uzun süredir var olduğunu kaydeden Halbusi, “Bu nedenle, her ülkede ve her yerde, toplulukları birbirine bağlamak ve ülkenin siyasi sürecinde kaosa ve bölünmeye neden olmamak için Federal Mahkeme, ülkedeki siyasi durumu istikrara kavuşturacak bir araç olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Irak’taki mevcut siyasi durumun karışıklığına işaret eden Haddad, “Irak'ın siyasi arenasında bu konunun bu kadar kolay çözülmeyeceğini ve bunu başka şeylerin takip edeceğini düşünüyorum.”

Yüksek Federal Mahkeme, dün yaptığı açıklamada, detay vermeksizin Halbusi’nin milletvekilliğini düşürmüştü.

Mahkemenin kararının ardından açıklama yapan Muhammed el-Halbusi, “Federal Yüksek Mahkeme, Irak Parlamento üyeliğimi iptal ederek anayasaya saygı göstermiyor.” demişti.

Kararın ardından Halbusi’nin lideri olduğu Takaddum Partisi’nden yapılan açıklamada, parti üyeleri Irak Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Muhammed Temim, Sanayi ve Maden Bakanı Halid Bettal ile Kültür, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Ahmed Bedran’ın istifalarını sunduğu belirtilmişti.

Partiye bağlı 37 vekil de parlamento oturumlarını boykot etme kararı alırken, partiye mensup vekiller çeşitli görevlerde bulundukları Parlamento Komisyonlarından da istifa etmişti.

Halbusi'nin lideri olduğu Takaddüm Partisi’nden onlarca kişi Musul, Kerkük, Salahaddin, Bağdat ve Enbar vilayetlerinde yerel seçim yarışında yer alıyor.