Uluslararası ilişkiler uzmanı: Halbusi'nin görevden alınmasının arkasında siyasi amaç var

kurdistan24.net

HABER MERKEZİ

Uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. Saman Soran, Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin Federal Mahkeme tarafından görevden uzaklaştırılmasının arkasında siyasi bir amaç olduğunu söyledi.

Dr. Saman Soran, K24’e yaptığı açıklamada, “Bu, mahkemenin özel bir kanunu değildir. (Irak Geçici Koalisyon Yönetimi Başkanı Lewis) Paul Bremer döneminde seçilmiştir. Sorunlardan biri de bu.” dedi.

Bu mahkemenin 2021 yılında “Kürtlere karşı” çalışmalar yürüttüğünü, anayasayı yorumlamak zorundayken, kendi işi olmayan ihtilaflı işler yaptığını, petrol ve doğal gaz kanununun yürürlükten kaldırılması da bunlardan biri olduğunu belirten Saman, “İl meclisi seçimlerinin yaklaştığı bir dönemde, Federal Mahkemenin Muhammed Halbusi'yi görevden almasının arkasında siyasi bir amaç var. Bu konunun il meclisi seçimlerine sorun yaratacağını biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Kararın feshedilme tahmininde bulunamayacağını belirten Saman, “Anayasanın 93’üncü maddesinde, Federal Mahkemenin görevinin parlamentodaki sonuçları onaylamak olduğunu belirtiyor. Federal Mahkeme tarafından Halbusi’ye karşı verilen bu kararın siyasi olduğunu söyleyebiliriz, çünkü daha önce Kürtlere karşı dahi siyasi kararlar alındı. Halbusi de bu kararın siyasi olduğunu söyledi.” diye konuştu.

Irak Yüksek Federal Mahkemesinin kararıyla, 14 Kasım 2023 Salı günü Parlamento Başkanı Muhammed el-Halbusi, görevinden uzaklaştırılmıştı.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada ayrıntı verilmeksizin, Sünni Milletvekili Leyt Mustafa ed-Duleymi'nin de görevinden alındığı bildirilmişti.

Mahkemenin kararının ardından açıklama yapan Muhammed el-Halbusi, kararın şaşırtıcı olduğuna işaret ederek, “Irak’ın topluluklarını bölmeye çalışanlar var. Federal Yüksek Mahkeme, Irak Parlamento üyeliğimi iptal ederek anayasaya saygı göstermiyor.” söylemişti.

Halbusi, anayasal haklarının korunması için gerekli hukuki tedbirleri alacağını da dile getirmişti.