HEDEP: İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İmralı Adası’na bir an önce bir ziyaret düzenlemeli

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra partinin diğer tüm milletvekilleri, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulundu.

HEDEP Eş Genel Başkanları Hatimoğulları ve Bakırhan’ın yanı sıra partinin diğer tüm milletvekilleri, 25 yıldır İmralı Adası’nda bulunan F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede ağır tecrit altında tutulan ve 32 aydır kendisinden haber alınması engellenen Abdullah Öcalan’a ilişkin Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulundu.

Kürt sorunun Türkiye’nin yaşadığı siyasal, sosyal, kültürel, hukuksal ve ekonomik krizlerin ardındaki temel sorun olduğu belirtilen başvuruda, “Yüzyılı aşkın süredir devam eden bu sorun, günümüze kadar neredeyse kesintisiz bir biçimde inkâr ve asimilasyonla, askeri ve güvenlikçi politikalarla çözülmeye çalışılmıştır. Kürtlerin hak taleplerine yönelik bu politikaların dayatılması; beraberinde milyonlarca insanın yerinden edilmesine, onbinlerce insanın yaşamını yitirmesine ve ağır insan hakları ihlallerine neden olmuştur ve olmaktadır.” denildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın büyük çabaları sonucu başlayan “diyalog sürecine” değinilen başvuruda, “Ancak Sayın Öcalan’ın tüm çabalarına rağmen süreç, 2015 yılında hükümet tarafından sonlandırılmış, demokratik ve barışçı çözüm yerine çatışma tercih edilmiştir. Kürt sorununun demokratik ve barışçı yollarla çözümü, Türkiye’de demokrasi ve özgürlüklerin geliştirilmesi çabası içinde olan Sn. Öcalan, bu pozisyonunu korumaya devam etmektedir. Düşünsel ve pratik açıdan Kürt sorununun çözümüne yönelik sergilediği yaklaşım ise hem ulusal hem de uluslararası alanda ciddi bir karşılık bulmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“Mutlak tecridin sürdürülmesi adına Türkiye’de hukuk ve ahlaki değerler askıya alınmıştır. Bu işkence sistemini eleştirmek dahi tutuklama gerekçesi yapılmaktadır. Bu durum dahi başlı başına İmralı’da uygulanan hukuk dışılığın bir yönetim tekniğine dönüştüğünü göstermektedir.” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda, askeri ve güvenlikçi yaklaşımlarla Kürt sorununun çözülmesinde ısrarın, birçok insan hakkı ihlaline de yol açtığı aşikardır. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu olarak, bu insan hakları ihlallerine son verilmesi için harekete geçilmelidir. Bu bağlamda Komisyon; Türkiye'de Kürt sorununun demokratik ve barışçı çözümü; adalet, eşitlik ve özgürlük temelinde ortak bir gelecek inşa etme ve Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünün açılması için insanlık suçu olan mutlak tecrit koşullarının ortadan kaldırılmasında üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmelidir. Komisyon, bugün kendisinin de denetimine kapalı olan İmralı Adası’na bir an önce bir ziyaret düzenlemeli; buna paralel olarak aile, avukat veya siyasi bir heyetin bir an önce görüşme gerçekleştirmesini sağlamalıdır.”