CHP Genel Başkanı: HEDEP ile seçim konusunu net ve şeffaf bir şekilde görüşeceğiz

HABER MERKEZİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Halkların Eşitlik ve Demokrasi  Partisi (HEDEP) dahil bütün partilerle görüşebileceğini ve bütün görüşmelerin şeffaf biçimde yapılacağını belirtti.

Özgür Özel T24’e verdiği özel röportajda, Türkiye’de yapılması planlanan seçimler dahil gündemdeki konulara yönelik soruları yanıtladı.

CHP ile İYİ Parti arasındaki buzulların Meral Akşener ile aralarındaki “abla-kardeş” ilişkisi sayesinde eriyebileceğine işaret eden Özel, İyi Parti’nin İstanbul ve Ankara’da iş birliğini kabul etmemesi durumunun CHP için “felaket senaryosu” olmayacağını bildirdi.

HEDEP Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ile Tülay Hatimoğulları’nın kendisine tebrik ziyaretinden bulunacağını aktaran Özel, HEDEP ile seçim konusunu net ve şeffaf bir şekilde görüşeceklerini söyledi.

Kürt ve sol seçmenlerin çoğunluğunun HEDEP’e oy verdiğine değinen Özel, HEDEP ile kapı arkasında olmayacak, net ve açık bir görüşme yapacaklarını ve HEDEP'in belediye seçimleri ittifakı hakkındaki görüşünün ne olduğunu öğrenmek istediğini kaydetti.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş ve Aydın’da Özlem Çerçioğlu’nun adaylıklarının Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ilan edildiğini de hatırlatan Özel, diğer kentlerdeki adayların belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Özel, kurultay konuşmasında Selahattin Demirtaş’a selam göndermesinin İYİ Parti’de bazı isimler tarafından eleştirildiğinin hatırlatılması ve bu eleştirilerin iş birliği sürecini etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Benim açımdan etkilemez. Bir kez o selam sadece Selahattin Demirtaş’la ilgili değil. Selçuk Mızraklı’nın da adını söyledim. Onun yanında Gezi tutuklularını da söyledim. Söylediklerimin ortak özelliği HEDEP’li olmaları değil, ortak özellikleri yargılanma süreçlerinde ciddi şekilde haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış olmaları ve bunun ayrıca Anayasa Mahkemesi kararlarıyla da tescil edilmiş olması. Adil yargılanmadıkları ortada. Meseleye ben bu açıdan bakıyorum.

Kızanlar hangi açıdan kızıyor bilmiyorum. Devlet Bahçeli’nin Engin Alan için 'İyi ki Anayasa Mahkemesi var' deyip, şimdi 'Anayasa Mahkemesi yok olsun' demesi bir tutarsızlık ama benim içinde bulunduğum pozisyon son derece tutarlı. Benim Selçuk Mızraklı’ya birileri selam yollamamdan rahatsız oluyorsa, Selçuk Mızraklı’nın yaşadığı hukuki süreçle ilgili kendi bilgilerini bir gözden geçirmesi lazım.”

Partiyle ilgili meselelerde Ekrem Bey’e akıl danıştığını söyleyen Özel, "Ama aramızda bir vesayet ilişkisi olduğunu iddia etmek; birincisi bana, ikincisi Ekrem Bey'e, üçüncüsü partiye büyük haksızlık." dedi.