Filistin Devlet Başkanı'ndan Biden'a: "Sizi işlenen soykırımı durdurmaya çağırıyorum"

Mahmud Abbas
Mahmud Abbas

HABER MERKEZİ 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Joe Biden'a, Gazze ve Batı Şeria'da Filistin halkına karşı işlenen soykırımı durdurması için acil müdahale çağrısı yaptı.

Abbas'ın, Filistin topraklarında yaşananlara ilişkin yaptığı konuşma, Filistin devlet televizyonunda yayımlandı.

Filistin Devlet Başkanı, "Sahip olduğu uluslararası konum ve İsrail makamlarına etki etme gücünden ötürü özel sorumluluğu olan Biden'e sesleniyorum. Sizi (Biden), taşıdığınız resmi ve insani sıfatınızla, bu insani felaketi hatta masum halkımıza karşı işlenen soykırımı durdurmaya ve abluka altındaki halkımıza yardım etmeye çağırıyorum." ifadesini kullandı.

"Böyle bir soykırım, nefsi müdafaa olabilir mi?" sorusunu soran Abbas, "Bu, ceza gerektiren bir savaş suçudur. Halkımıza dönük öldürme ve yıkım, insan kapasitesinin üstündedir." diye konuştu.

Abbas, Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının durması için de acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

İsrail'in, dün Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampında, UNRWA bünyesindeki, çok sayıda kişinin sığındığı El-Fahura Okulu ile Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesindeki Tel ez-Zater Okulunu bombaladığını hatırlatan Abbas, ABD Başkanı Biden ve diğer dünya ülkeleri liderlerinden, bu saldırıların durdurulması konusunda sorumluluk almasını istedi.