Joel Rayburn: Kürt sorunu barış yoluyla çözülmeli

HABER MERKEZİ

ABD eski Suriye Özel Temsilcisi Joel Rayburn, Hamas-İsrail çatışmalarına ilişkin, "İran rejiminin savaş ateşini körüklemesi nedeniyle savaşın tırmanma riskinin çok yüksek olduğunu" söyledi.

Duhok Kürdistan Amerikan Üniversitesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu”nda (MEPS 2023) konuk olan Rayburn, K24’e açıklamalarda bulundu.

İran’ın, “15 yıldır Hamas'a askeri yardım sağladığını” söyleyen Rayburn,  “İran, Hamas'a silah sağlamamış olsaydı, şu anda (Hamas) gördüğümüz güç haline gelmezdi. İran rejiminin savaş ateşini körüklemesi nedeniyle savaşın tırmanma riski çok yüksek.” ifadesini kullandı.

Rayburn, Irak ve Suriye’nin durumuyla ilgili, ABD, terör sorunu olduğu sürece Suriye ve Irak'tan çekilmeyeceğini, ABD ve Uluslararası Koalisyon’un Irak'tan çekilmesiyle Musul'da yeniden sorunlar çıkacağını söyledi.

ABD ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilere değinen Rayburn, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti çok fazla dış baskı altında. Hükümeti bölmek istiyorlar ve istikrarlı olmasını istemiyorlar. Dolayısıyla ABD, 2017'den bu yana Kürdistan Bölgesi için işler yapmadı. Bana göre Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak devleti bünyesinde anayasal bir kurumdur.” diye konuştu.

Rayburn, Irak ve Suriye'deki ABD askeri üslerine yönelik saldırılara ilişkin, “ABD, saldırılara güçlü bir tepki gösterecek. Bölgeye çok sayıda güç getirdi.” dedi.

ABD'li yetkili, Kürt meselesine dair, "bölgedeki çatışmaların çoğunun PKK ile ilgili olduğunu", PKK ile Türkiye arasında barışa yönelik bir adım atılması gerektiğini söyledi.

Kürt sorununun barış yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade eden Rayburn, “Erbil ile Bağdat arasında bir anlaşma olmadığı sürece Irak bir devlet olarak istikrarlı olamayacak. Dolayısıyla sorunlar çözülmezse, Irak istikrarlı olmayacak.” dedi.

“İran'ın kalacağına inanmıyorum. İran yıkılacak.” diyen Rayburn, Irak'ın istikrarlı bir devlet olabilmesi için İran'ın onu kopyalamasına izin vermemesi gerektiğini ifade etti.