"Irak Maliye Bakanlığının zihniyeti ve yönetim kültürü son derece federal karşıtıdır"

Kubad Talabani-MEPS2023
Kubad Talabani-MEPS2023

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, “Irak Maliye Bakanlığının zihniyeti ve kültürü son derece federal karşıtıdır, bütçe kanununun onaylandığı doğru ama Kürdistan Bölgesi'ne maaşlar ve bütçe gönderilmemesi halinde bunun ne faydası var?” dedi.

Kubad Talabani, çok sayıda yetkilinin katılımıyla, Duhok Amerikan Üniversitesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu’nun (MEPS 2023) açıklamalarda bulundu.

Talabani, “İç işlerimize öncelik vermeliyiz, Kürdistan'ın Irak içinde bir anayasaya ihtiyacı var ki iyi bir hükümete sahip olabilelim ve her şey ayağa kalksın. Ancak Irak'ı, özellikle de Bağdat'la olan ilişkilerimizi göz ardı edemeyiz. Hem Irak hem de Kürdistan anayasalarının birlikte ilerlemesi gerekiyor.” diye konuştu.

“Bağdat'ta bize yapılan haksızlıklar, bütçe ve maaş sorunları, petrol ve gaz sorunları, bunlar onlarca yıldır devam ediyor. Birlikte paralel çalışmalı ve yeniden örgütlenmenin Irak ve Kürdistan Bölgesi için, istikrar ve refah açısından çok önemli olduğunu kabul etmeliyiz.” diye Talabani, Irak’ın ikinci bir parlamento ve anayasaya ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Irak Anayasası’nın “restoranların menüsü” haline geldiğini vurgulayan Talabani, “Bu ülkenin yeniden düzenlenmesi gerekiyor, açık diyalog olması gerekiyor.” dedi.

“Irak'ı yöneten kültürde bir sorun var, bu kültürü anlaşmalarla, sözleşmelerle değiştiremeyiz ancak ciddi ve açık diyalogla değiştirebiliriz.” diyen Talabani, “En güzel anayasayı yeniden yazabiliriz ama ideolojik sorunlarından dolayı bana maaşımı göndermek istemiyorsa anayasanın ve bütçenin ne yararı var?” şeklinde konuştu.

Kubad Talabani, “Irak Maliye Bakanlığının zihniyeti ve yönetim kültürü son derece federal karşıtıdır.” değerlendirmesinde bulundu.