Maryam Moshiri: Başbakan Mesrur ​​Barzani MEPS Forumunda soruları açık bir şekilde yanıtladı

HABER MERKEZİ

BBC’nin önde gelen muhabiri Maryam Moshiri, 4. Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu’nun ikinci gününde düzenlenen üçüncü panel kapsamında Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin soruları açık bir şekilde yanıtladığını söyledi.

Moshiri, Mesrur Barzani ile yaptığı söyleşiden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Başbakan Mesrur ​​Barzani, iyi bir insan, tüm sorulara cevap verdi, İngiliz siyasetçiler gibi değil, onlar her soruya cevap vermiyorlar.” dedi.

Barzani’nin soruları doğru ve açık bir şekilde yanıtladığını belirten Moshiri, “Kendisinin ne demek istediğini anladım.” ifadesini kullandı.

BBC muhabiri, "Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin de belirttiği gibi, MEPS Forumu’nun Orta Doğu'da yaşanan olaylarda Kürdistan'ı dünya siyasetinin ön cephesi haline getirecek." dedi.

Kürt kadınların rolü hakkında konuşan Moshiri, "Kürt kadınları, çok güçlü ve eğitimlidir. Onlara iyi fırsatlar verilmesi gerekiyor." dedi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi'ndeki durum, güvenlik, ekonomik ve siyasi zorluklar, Orta Doğu'daki güvenlik durumu, iklim değişikliği konularının ele alındığı 4. Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu (MEPS 2023) Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Bafil Talabani’nin yanı sıra Irak, Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Amerika'dan çok sayıda önde gelen siyasi figürün katılımıyla düzenlendi.

İlk kez 2019 yılında düzenlenen MEPS'nin, 19-21 Kasım 2023 tarihlerinde Duhok Kürdistan Amerikan Üniversitesi tarafından ev sahipliği yapıldı.