Irak Hükümetinden ABD saldırılarına kınama

HABER MERKEZİ 

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Muhammed Şiya Sudani, ABD’nin Irak’ta silahlı gruplara yönelik düzenlediği saldırıyı kınayarak, güvenlik kurumlarına görevlerini yerine getirmeleri ve yasalara uymaları talimatında bulundu.

Irak Hükümet Sözcüsü Basım Awadi, yayımladığı yazılı açıklamada, “Irak'ın güvenlik ve istikrarını bozma girişimi olarak kabul edilen ve Irak'ın egemenliğinin ihlali anlamına gelen, Irak hükümet kurumlarına haber verilmeden Curf Saxri bölgesine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz." ifadesine yer verdi.

Hükümet Sözcüsü Awadi, “Irak hükümeti yasayı uygulayacak ve failleri yargılayacak çünkü anayasaya ve uluslararası hukuka uygun olarak dışarıdan hiçbir tarafın bunu kendi adına yapma hakkı yok.” dedi.

Söz konusu saldırıların uluslararası koalisyonun Irak'taki varlık amacının açık ihlali olduğunu kaydeden Basım Awadi, “Bu nedenle tek taraflı hareket etmemeleri, ihlallerini hiçbir şekilde kabul etmeyecek olan Irak'ın egemenliğine bağlı kalmaları isteniyor.” sözü yer aldı.

“Hükümet Irak'ın üstün çıkarlarını savunmak için gerekli tedbirleri alacak.” açıklamasını yapan Awadi, Irak Başbakanı Sudani’nin tüm silahlı kuvvetler ile güvenlik kurumlarına görevlerini yerine getirmeleri, kanunları uygulamaları, hiçbir tarafın ülkenin güvenlik ve istikrarını bozmasına veya zarar vermesine izin vermemeleri yönünde talimat verdiğini aktardı.

ABD Merkez Komutanlığından bugün yapılan açıklamada, sabah saatlerinde iki ayrı saldırıda Irak’taki silahlı gruplara ait üsleri hedef aldıkları belirtildi.

Söz konusu saldırıların, İran'a yakın grupların ABD ve koalisyon üslerine yönelik saldırılarına doğrudan bir yanıt olduğu vurgulandı.