Sudani ile Bayraktar petrolün Ceyhan Limanından yeniden ihraç edilmesini görüştü

HABER MERKEZİ

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ceyhan Limanı üzerinden petrolün yeniden ihraç edilmesine yönelik hazırlıkları görüştü.

Sudani, 22 Kasım 2023 Çarşamba günü başkent Bağdat’ta Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ve beraberindeki heyeti kabul etti.

İki taraf, Türkiye-Irak arasındaki ilişkiler ve iş birliğinin yanı sıra, Karma Ekonomik Komisyonlar toplantılarının yeniden başlatılmasına yönelik çabaları ve petrolün Ceyhan Limanı üzerinden yeniden ihraç edilmesi yönünde devam eden görüşmeleri ele aldı.

Başbakan Sudani, Irak'ın petrolün yeniden ihraç edilmesi konusunda hazır olduğunu, bu konuda ve diğer tüm konularda anayasaya dayalı adil bir çözüme güvendiğini vurguladı.

Su meselesi ve Irak'ın özellikle tarım alanında su kullanımındaki payının da ele alındığı görüşmede, Sudani,  Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'na Irak'ın Bağdat ile Ankara arasında su konusunda daha fazla iş birliği yapılmasını umduğunu dile getirdi.