Erbil'de 47 bin fidan dikilecek

HABER MERKEZİ 

Erbil'de Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığının gözetiminde, 47 bin fidan dikileceği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Begard Talabani’nin gözetiminde, “Nefes” adı verilen proje kapsamında Erbil’de 47 bin fidan dikileceği belirtildi.

Projenin eski Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Erbil Valisi Umed Xoşnaw, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mevlüt Yakut, Kürdistan Bölgesi Çevre Koruma ve Rehabilitasyon Kurulu Başkanı Abdurrahman Sıdik, Başbakan'ın İklim Değişikliği Danışmanı Beyan Sami’nin katılımıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

Söz konusu projenin Kürdistan Bölgesi'nde yeşillendirmeye, çevreye ve iklim değişikliğiyle mücadeleye önem verilmesi çerçevesinde hayata geçirileceği vurgulanan açıklamada, bakanlığın talebi üzerine tüm fidanların, Türkiye Tarım Bakanlığı ve Başkonsolos Mevlüt Yakut tarafından temin edildiği aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi dokuzuncu kabinesinin önem verdiği noktalardan biri olan çevrenin korunması ve yeşilliğin arttırılması amacıyla her yıl Kürdistan Bölgesi’nin şehir ve kasabalarının çoğunda fidan dikme kampanyaları düzenleniyor.

Çevre Koruma ve Onarım Kurulu'nun verilerine göre dokuzuncu kabinenin başlangıcından Temmuz 2023’e kadar Kürdistan Bölgesi'nde yeşillik oranı %18 yükseldi.