HEDEP Sözcüsü: Partinin kısa adı olan HEDEP değiştirilecek

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan
HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan

HABER MERKEZİ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Yargıtay’ın partinin kısaltmasına dair itirazına ilişkin, "Partinin uzun ismi değişmeyecek, sadece kısa adı olan HEDEP değiştirilecek." dedi.

Doğan, Meclis’te düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

HEDEP Sözcüsü Doğan, yerel seçimler öncesi risk almamak için HEDEP kısaltmasını değiştireceklerini belirterek, "Partinin uzun ismi değişmeyecek, sadece kısa adı olan HEDEP değiştirilecek." ifadesini kullandı.

Yargıtay'ın itirazına da tepki gösteren Doğan, "Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) bir kısaltmadan ibaret değildir. Hukuk dışı müdahalelerle önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Yargıtay Cumhuriyet Başavcılığı bundan sonra bu tür itirazlarına kullanma kılavuzu iliştirirse çok iyi olacak." dedi.

Yeşil Sol Parti'nin değişen ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne Yargıtay'dan itiraz gelmişti. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi isminde sorun olmadığı ancak kısa adı olan HEDEP'in daha önce kapatılan HADEP'e benzerliğine dikkat çeken Yargıtay, partiye gönderdiği yazıda bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğunu ve HEDEP kısaltmasının değiştirilmesi gerektiğini belirtmişti.