Dünyanın en büyük buzdağı hareket etti

HABER MERKEZİ 

Dünyanın en büyük buzdağı “A23a”, 1986’da Antarktika kıyı şeridinden ayrıldıktan ve Weddell Denizi’nde hızla karaya oturup buz adasına dönüşmesinden 35 yıl sonra hareket etti.

A23a, yaklaşık 4 bin kilometrekare yüzölçümü, yaklaşık 400 metre kalınlığı ve 310 metre uzunluğu ile Avrupa’nın en yüksek gökdeleni olan Londra Shard’dan bile daha yüksek.

BBC’nin haberine göre Antarktika’nın kuzeybatısında bulunan ve bir zamanlar Sovyet araştırma istasyonuna ev sahipliği yapan Filchner Buz Sahanlığı’nın bir parçası olan buzdağında geçen yıllarda da hareket sinyalleri tespit edilmişti.

Ortaya çıkartılan son verilere göre A23a, Antarktika’nın dışına doğru yeniden harekete başladı.

Bilim insanların, aradan geçen 35 yıllık sürede A23a’nın kütlesinde azalma meydana geldiğini, böylece devasa buz parçasının hafifleyerek suyun yüzeyinde hareket edebilecek kadar küçüldüğünü belirtti.

British Antarctic Survey’den Dr. Andrew Fleming, buzdağı neden imdi hareket etti? sorusuna şu sözlerle açıklık getiriyor:

“Bunu birkaç meslektaşıma sordum, su sıcaklıklarında bunu tetikleyebilecek herhangi bir değişiklik olup olmadığını merak ettim, ancak zamanının yeni geldiği yönünde hem fikir olduk. Ama eninde sonunda boyut olarak yeterince küçülecek ve hareket etmeye başlayacaktı. İlk hareketi 2020’de tespit ettim.”

Son aylarda rüzgar ve akıntıların etkisiyle hızla ilerleyen A23a, şu anda Antarktika Yarımadası’nın kuzey ucundan geçiyor.

İlerleyişi bilim insanları tarafından yakından takip edilen A23a, Güney Georgia’da karaya oturması ihtimali adada üreyen milyonlarca fok, penguen ve diğer deniz kuşları için sorun oluşturabilir.

A23a’nın büyüklüğü hayvanların yiyecek arama rotalarını bozarak yavrularını düzgün bir şekilde beslemelerini engelleyebilir.

Ancak buzdağının erimesi aynı zamanda buzullarına karışmış olan minerallerin serbest kalmasını sağlıyor. Bu mineraller okyanus besin zincirinin temelini oluşturan organizmaların başlıca besin kaynağını oluşturuyor.