Mesrur Barzani: Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözülmesini umuyoruz

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, yeniden yapılanma ve ekonomik altyapıyı güçlendirme çalışmalarına devam edebilmeleri için Kürdistan Bölgesi, Irak ve Bölgedeki durumun istikrara kavuşmasını umut ettiklerini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Barzani, bugün, Erbil’de bulunan Van Steel Fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Başbakan Barzani, önemli bir projenin daha açılışını yaptıklarını kaydederek, fabrikanın Galia Grup tarafından uluslararası standartlarda ileri teknoloji kullanılarak inşa edildiğini söyledi.

Van Steel Fabrikasının Kürdistan Bölgesi'ndeki sanayi sektöründe önemli bir yer alacağını bildiren Başbakan Barzani, fabrikanın çevre koruma ve sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı olduğunu dile getirdi. 

Kürdistan Bölgesi ile Irak arasındaki sorunlara da değinen Başbakan Barzani, sorunların temelden çözülmesini umut ettiklerini aktardı.

Başbakan Barzani, yeniden yapılanma ve ekonomik altyapıyı güçlendirme çalışmalarına devam edebilmeleri için Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölgedeki durumun istikrara kavuşması temennisinde bulundu.

“Kürdistan ve Irak genel olarak üst üste yaşanan savaşlar ile iktidarın kötü yönetilmesi nedeniyle zor durumda kalmış, halkı istikrarsızlık, kaygı, yoksulluk ve yıkım içinde yaşamıştır.” diyen Mesrur Barzani, “Bugün, vatandaşlarımıza hizmet etme, ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine ulaştırmak için geçmişteki hatalardan ders alıp iş birliği ve birbirimize destek verme zamanıdır. Bu da ancak barışla ve sorunların köklü çözümüyle mümkün olabilir, eğer gerçekten çözüm isteniyorsa, çözüm çoktur.” diye konuştu.

Kürdistan petrolünün yeniden ihracatına başlanması konusuna da değinen Başbakan Barzani, şu ifadeleri kullandı:

“Petrol ve gaz konusunda, petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlayabilmemiz için anayasaya dayalı ileri bir federal yasa taslağı hazırlamamız gerekiyor, bu sadece Kürdistan halkı için değil tüm Iraklılar için bir başarı olacaktır. Ortak anlayışla birçok konuyu daha iyi hale getirmeyi, ülkemizi daha iyi bir aşamaya taşımak için Sayın Sudani, federal hükümet ve bu kabinenin tüm bakanlarıyla birlikte çalışmayı umuyorum.”

Galia Grup tarafından işletilen, Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın en büyük demir fabrikası olan Van Steel, işletme ruhsatını Kürdistan Bölgesi Hükümeti 9. kabinesi döneminde aldı.

Fabrikadaki işlerin yüzde 95'i yerel işçilere tahsis edilirken, üretilen ürünlerin Kürdistan Bölgesi ile Irak'ın ek ihtiyaçlarını karşılaması planlanıyor.

Kürdistan Bölgesi için güçlü bir altyapı oluşturacak fabrika, Kürdistan ve Irak'a daha fazla inşaat malzemesi sağlayacak.

Söz konusu fabrika, 700 kişiye doğrudan istihdam yaratılmasını sağlıyor. Dünya Demir Birliğine göre demir sektöründe dolaylı istihdam 8,1'dir. Buna göre fabrika toplam 5670 dolaylı istihdam yaratacak.