Bakan Koca: Gazze'den 50 kişi Ankara'ya gelecek

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

HABER MERKEZİ 

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 hasta ile 24 refakatçisinin bugün Gazze'den Ankara'ya gideceğini bildirdi.

AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, bugün sabah Milli Savunma Bakanlığının bir uçağının, ağırlıklı ilaç, kuvöz ve ventilatörden oluşan tıbbi malzemeyi yükleyerek saat 08.30 gibi Mısır'a hareket ettiğini hatırlattı.

Üç ülkenin koordinasyon ekibinin hasta transferi için yakın iş birliği içinde olduğunu belirten Koca, "Bugün toplam 26 hasta, beraberinde 24 refakatçi ile birlikte 50 kişiyi getirmeyi planladık. Çocuk ve genç ağırlıklı; en küçüğü 7 aylık; bebeğimizin, yavrumuzun kol ve bacaklarında kırıkların olduğunu biliyoruz... Ağırlıklı çocuk ve gençlerden oluşan 26 kişiyi bir aksilik olmazsa transfer etmiş olacağız." dedi.

Gazze'den yaralıların 15.00-16.00 gibi Ankara'da olmasının planlandığını aktaran Bakan Koca, yaralıların tedavilerinin Etlik ve Bilkent Şehir Hastanesinde sürdürüleceğini dile getirdi.

Türkiye'de tedavisi devam eden hastaların durumuna değinen Koca, şu bilgileri verdi:

"Malign melanom tanısıyla takip ettiğimiz 63 yaşındaki hastamızı dün kaybettik. Yoğun bakımda tedavisi devam eden 7 hastamız var. Birisi entübe edildi, onun dışında diğer hastalarımız şu an yakın takipte."