Erdoğan'dan Netanyahu açıklaması: "Gazze kasabı"

"Son terörist de imha edilene veya teslim olana kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz"
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Netanyahu adını tarihe şimdiden Gazze kasabı olarak yazdırmıştır.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Netanyahu (İsrail Başbakanı) adını tarihe şimdiden Gazze kasabı olarak yazdırmıştır.” diyen Erdoğan, “Bu kara leke, ona destek veren herkesin alnına yakışmıştır. Bu utanç lekesi temizlenmez. Gazze'de işlenen insanlık ve savaş suçlarını da 1-2'si hariç Batılı ülkelerin tepkisizliğini unutmayacağız. İsrail yönetiminin insanlık vicdanı yönünde uluslararası hukuk önünde de hesap vermesi için tüm yolları deneyeceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan, 30 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ziyaret gerçekleştireceklerini söyleyerek, “İsrail yönetiminin insanlık vicdanı yönünde uluslararası hukuk önünde de hesap vermesi için tüm yolları deneyeceklerini” belirtti.

Cuma günü başlayan esir takasları ve insani arayı, “akan kanın durdurulması için müspet bir gelişme olarak” gördüklerini dile getiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Netanyahu yönetimden gelen açıklamalar, insani aranın kalıcı ateşkese dönmesine yönelik umutlarımızı azaltıyor. İsrail, kamuoyu nezdinde iyice köşeye sıkışan Netanyahu'nun siyasi ömrünü uzatmak için daha çok kan dökmesinin, daha fazla can almasının önüne geçilmelidir. Netanyahu Gazze'de işlediği cinayetlerle antisemitizmi körükleyerek İsrail halkı ile birlikte Yahudilerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Dünyada antisemitizm ile birlikte İslam düşmanlığı da yükseliyor.”

PKK ile Türkiye arasındaki savaşa da değinen Erdoğan, "Son terörist de imha edilene veya teslim olana kadar terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz." dedi.