Saman Berzinci: Kürdistan Bölgesi, Irak’ın diğer bölgeleri için bilimsel ve tıbbi bir merkez

kurdistan24.net

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzinci, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin Irak’ın diğer bölgeleri için sadece bir tedavi merkezi değil, aynı zamanda bilimsel ve tıbbi  bir merkez olduğunu söyledi.

Erbil’de düzenlenen Operatörler Bilimsel Konferansına katılan Bakan Berzinci, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Bölgesi’nin, tıbbi ve dünya haritalarında bilimsel bir konuma sahip olduğunu söyleyen Berzinci, “Son aylarda ABD'deki Kürdistan Bölgesi Hükümeti doktorlarından bir bölümü Amerikan Öperatörler Koleji’ne üye oldu. Bu, Kürdistan Bölgesi'nin tıp biliminden ve bilgisinden kopmadığı anlamına geliyor.” dedi.

Vatandaşların Kürdistan Bölgesi’ndeki operatörlere güvendiğini ifade eden Berzinci, “Doktorlarımızın daha fazla çaba göstererek vatandaşlara yardımcı olmalarını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kürt doktorların yetenek bakımından dünyadaki doktorlardan hiçbir şeyi eksik olmadığını belirten Bakan Berzinci, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak’ın diğer bölgeleri için sadece bir tedavi merkezi değil, aynı zamanda bilimsel ve tıbbi bir merkez haline gelmiştir.” diye konuştu.

Berzinci, Irak Hükümeti tarafından tıbbi malzeme sağlanmasına ilişkin, bu konudaki sorunları çözüme kavuşturmak için Iraklı yetkililerle bir dizi görüşme yapıldığını, ilaç ve tıbbı malzem sağlamasına ilişkin sorunları çözmek için çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.