Halbusi: Mahkemeye çıkmaya hazırım

HABER MERKEZİ

Irak Parlamentosunun eski Başkanı Muhammed El-Halbusi, İsrail ile hiçbir bağlantısı olmadığını, Taqadum Partisi’nin siyasi ile örgütsel düzeyini ilerletmek için bir ABD kuruluşuyla sözleşme imzaladığını ve gereçkleri kanıtlamak için mahkemeye çıkmaya hazır olduğunu söyledi.

Halbusi, 30 Kasım 2023 Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Mahkemenin vereceği her türlü karara uyacağını ve mahkemeye saygı duymaktan başka bir seçeneği olmadığını söyleyen Halbusi, “Şikayette bulunanlardan bazıları daha önce yolsuzluk ve çeşitli konularda davaları olan kişilerdir.” dedi.

Kamoyunun kendisini ilgilendiren konulardan haberdar olması için medyanın konuları dikkatle ele almasının gerektiğini belirten Halbusi, “Bana ve partime yönelik şikayetlerinin üzerime hiçbir etkisi olmayacak, bu şikayetler nedeniyle Irak'tan ayrılmayacağım. Saklayacak bir şeyim yok, dolayısıyla Irak'tan ayrılmaya hazır değilim.” ifadesini kullandı.

Irak Parlamentosunun eski Başkanı Halbusi, 2021 ve öncesinde İsrail ile ilişkileri suç sayan bir yasayı imzaladıklarını hatırlatan Halbusi, ABD'nin bir kuruluşuyla imzaladıkları sözleşmeye değinerek, “Söz konusu sözleşme, yüzde 100 bir Amerikan şirketiyle yapılmış, İsrail ile hiçbir ilgisi yok. Elimizde kanıtlar var.” dedi.

Halbusi, ABD'li şirket veya kurumla yapılan sözleşmenin, Taqadum Partisi'nin ABD'deki siyasi faaliyet ve organizasyonlarının nasıl yürütüleceği ve eğitim kurslarının nasıl açılacağı ilgili olduğunu yineledi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, 14 Kasım’da yaptığı açıklamada, Leys Dlemi'nin şikayeti üzerine Irak Parlamento Başkanı Muhammed el Halbusi'nin vekilliğinin düşürüldüğünü bildirmişti.

Halbusi, kararın ardından yaptığı açıklamada, “Anayasanın 49. maddesi ve seçim kanununa göre mahkemenin kararı hukuka aykırıdır.” demişti.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Halbusi'nin görevden alınmasına ilişkin resmi yazıyı, 19 Kasım’da Irak parlamento başkanlığına göndermişti.

Bazı siyasi gözlemciler, Irak il meclisi seçimleri öncesinde, Halbusi'nin görevden alınmasının Halbusi'nin oyları ile konumuna zarar vereceğini düşünüyor.

Irak Takaddum Partisi Başkanı olan Halbusi, 2018 yılından bu yana Irak Parlamento Başkanı görevini yürtmekteydi.

Parlamento Başkanı olmadan önce, 29 Ağustos 2017'de Anbar İl Meclisi oy çokluğuyla Halbusi'yi vali olarak atamıştı.