Dilşad Şahab: Kürdistan Bölgesi'nin COP28'e katılması, konumunun güçlü olduğunu kanıtlıyor

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Sözcüsü Dilşad Şahab
Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Sözcüsü Dilşad Şahab

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Sözcüsü Dilşad Şahab, Kürdistan Bölgesi’nin Dünya İklim Zirvesi'ne (COP28) katılmasının, konumunun bölgesel ve uluslararası düzeyde güçlü olduğunu kanıtladığını söyledi.

Dilşad Şahab, 30 Kasım 2023’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakanı Mesrur Barzani’nin Dünya İklim Zirvesi'ne (COP28) katılmasının, büyük ve önemli konferanslarda Kürt varlığının önemini kanıtladığını ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Başkanlığı temsilcilerinin konferansa katılacağını belirten Şahab, Kürtlerin ve Kürdistan liderlerinin katılımının gerekli olduğunu vurguladı.

Kürdistan Bölgesi heyetinin konuklarla ve dünya liderleriyle buluşmasının planlandığını ifade eden Şahab, "Bu, Kürdistan Bölgesi'nin güçlü bir konuma sahip olduğunu gösteriyor." dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Sözcüsü Dilşad, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin temiz enerji kullanımına yönelik adımlar attığını belirterek, hükümetin yeşillik oranını arttığını, çevre ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için küçük barajlar inşa ettiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı ​​Barzani, 30 Kasım 2023 Perşembe akşamı BAE'ye doğru yola çıkmıştı.

Başbakan Barzani’nin konferansla aynı tarihe denk gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bağımsızlığının 52. yıldönümü etkinliklerine katılması planlanıyor.