Tulay Hatimoğlulları: Yargıtay'ın kararı siyasidir

HEDEP Eş Genel Başkanı Tulay Hatimoğlulları
HEDEP Eş Genel Başkanı Tulay Hatimoğlulları

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tulay Hatimoğlulları, partinin kısaltmasını değiştirme çabalarının “siyasi” olduğunu bildirdi.

HEDEP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından basına konuşan Tulay Hatimoğlulları, Kurdistan24’ün sorusunu yanıtladı.

“Yargıtay'ın partinin kısaltmasının değiştirilmesi talebi hukuki değil siyasidir.” diyen HEDEP Eş Genel Başkanı Hatimoğlulları, partinin yeni kısaltmasını 8 Aralık’ta duyuracaklarını söyledi.

HEDEP kısaltmasının halk tarafından kısa sürede benimsendiğini belirten Hatimoğlulları, "Ne yazık ki Yargıtay'ın çekici her zaman bizim için hazır ve sonunda kısaltmamızı değiştireceğiz." diye konuştu.

HEDEP MYK üyelerinin iki gün sürecek toplantısı HDP Genel Merkezinde başladı. Toplantıda, partinin kısaltması olan “HEDEP”in  Yargıtay tarafından kabul edilmemesine dair neler yapılabileceği konusu tartışılacak.

Yargıtay, HEDEP kısaltmasını 2003’te kapatılan Halkın Demokrasi Partisi'nin kısa adı olan HADEP’e benzerliği nedeniyle kabul etmedi.

HEDEP kısaltması yerine yeni kısaltma belirleme çalışmalarına başladığı dönemde, Halk-DEP, Eşitlik Partisi, Halklar Partisi gibi kısaltma önerileri gündeme geldi.