Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Ölenlerin sayısı 15 bin 523'e yükseldi

HABER MERKEZİ

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 15 bin 523'e yükseldiği bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından, son duruma ilişkin yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında şu ana kadar 15 bin 523 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, 41 bin 316 kişinin de yaralandığı aktarıldı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adı altında kapsamlı saldırı düzenlemişti. Verilere göre saldırılarda 1400’den fazla İsrailli öldürülmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,  2 Aralık 2023’te düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulunarak, saldırıları nedeniyle İsrail'e yönelik "uluslararası baskı olduğunu" ama buna rağmen hedeflerine ulaşmak için alan oluşturduklarını belirtmişti.

Netanyahu, "Nihayetinde kararları biz veriyoruz ve nihai kararımız Hamas'ı yok etmek, rehinelerimizi iade ettirmek ve Gazze'de yeni bir terör kontrolünün olmamasını sağlamaktır." demişti.

Netanyahu, hedeflerine ulaşıncaya kadar Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara devam edeceklerini ve kara saldırısı olmadan söz konusu hedeflere ulaşamayacaklarını dile getirmişti.